Wydawnictwo Literackie ma 70 lat!

Rok 2023 jest dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowy: obchodzimy jubileusz 70 lat obecności na rynku wydawniczym! Nieprzerwanie od 1953 roku dzielimy się z Wami najlepszą literaturą i kreujemy czytelnicze trendy. Jesteśmy dumni, że cieszymy się zaufaniem czytelników, a nasz logotyp i nasza marka dla wielu osób są gwarancją najwyższej jakości, staranności edytorskiej i obietnicą niezwykłych literackich przeżyć…

WIĘCEJ
ZAPOWIEDZI

Nowe tytuły i wydania

Jak świętować taką rocznicę? Przepis jest prosty – wydając kolejne znakomite tytuły cenionych i lubianych autorek i autorów. Rok 2023 obfitować będzie w ważne premiery, o których na bieżąco będziemy informowali. Niektóre zapowiedzi już elektryzują miłośników literatury pięknej, m.in. powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka "Noce zarazy" i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego "Pasażer" i "Stella Maris". Zainicjujemy też ciekawe serie wydawnicze, a na liście twórców współpracujących z Wydawnictwem Literackim pojawią się nowe nazwiska.

FESTIWALE I TARGI

Wydarzenia specjalne

Z myślą o jubileuszu planujemy wiele wydarzeń specjalnych. W Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1 w Krakowie odbędą się debaty i dyskusje z udziałem znamienitych gości Polski i zagranicy. Potrzebujemy literatury i dialogu, aby lepiej rozumieć nasze czasy i bezpieczniej poruszać się w coraz bardziej nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Świętując urodziny, będziemy obecni na targach książki i licznych festiwalach, na których z pewnością nie zabraknie uznanych autorek i autorów związanych z naszą oficyną. Jubileusz to także okazja do książkowych podsumowań i zabawy – zapraszamy do udziału w konkursach i plebiscytach.


fot. Michał Łepecki
Przed nami ekscytujący jubileuszowy rok, mamy nadzieję, że pełen inspiracji i pozytywnych zaskoczeń.

Miło nam ogłosić, że patronat nad jubileuszem 70-lecia Wydawnictwa Literackiego objął portal Lubimy Czytać oraz KBF operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Spotkanie

MAMY CZAS - jubileuszowa debata historyków: Butterwick, Nowak, Zamoyski

27 września odbędzie się kolejna debata z cyklu „Mamy czas. Jubileuszowe spotkania w Wydawnictwie Literackim”, który organizujemy z okazji 70. Rocznicy powstania Wydawnictwa Literackiego.

2023-09-27

Wydarzenie

Okładka 70-lecia Wydawnictwa Literackiego

Mamy rozstrzygnięcie! Okładką 70-lecia Wydawnictwa Literackiego w jubileuszowym plebiscycie została okładka Czarnych oceanów Jacka Dukaja.

2023-05-31

Wydarzenie

700 książek na 70-lecie! Wspieramy biblioteki

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek i naszego jubileuszu 70-lecia zorganizowaliśmy akcję „700 książek na 70-lecie! Wspieramy biblioteki”. Komplety 70 książek trafią do 10 miejskich bibliotek publicznych w całej Polsce.

2023-05-08

HISTORIA

1956 , Karta pocztowa - Planty, w tle widoczny częściowo Dom pod Globusem.
HISTORIA

Początki Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie jest jednym z największych, najdłużej działających i najbardziej prestiżowych domów wydawniczych w Polsce. To też modelowy przykład transformacji i prywatyzacji, którą z sukcesem przeprowadzono na początku XXI wieku.

Najstarsza informacja o oficynie pochodzi z 29 stycznia 1953 roku, a ukazała się w „Dzienniku Polskim”. Krystyna Zbijewska w artykule zatytułowanym Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność pisała tak:

Pojęcie „placówka kulturalna” wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując „kątem” w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3).

HISTORIA

Zawsze w sercu Krakowa

Zanim Wydawnictwo Literackie zagościło w Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1, przez 20 lat funkcjonowało w różnych miejscach na mapie Krakowa. Począwszy od wspomnianej w artykule księgarni, przez kilka pokoi w kamienicy przy ul. Basztowej 10, mało reprezentacyjny barak u zbiegu alej Focha i Krasińskiego (gdzie później mieścił się hotel Cracovia) po lokal w oficynie kamienicy Pod Krukami przy Rynku Głównym.

W artykule z 1953 roku czytamy także:

Dążąc do wydobycia z przeszłości i ze współczesnej twórczości najwartościowszych pozycji literackich, Wydawnictwo Literackie troszczyć się będzie równocześnie o tzw. szatę zewnętrzną swych wydawnictw, o ich staranne opracowanie redakcyjne i typograficzne.

1958 , Widok domu "Pod Globusem" z ulicy Sławkowskiej.

Dorobek wydawniczy minionych 70 lat dowodzi, że udało nam się sprostać temu zadaniu, ale też sprawia, że z wyczekiwaniem i radością patrzymy w przyszłość.

Partnerzy jubileuszu: