Okładka 70-lecia Wydawnictwa Literackiego

31.05.2023

Mamy rozstrzygnięcie! Okładką 70-lecia Wydawnictwa Literackiego w jubileuszowym plebiscycie, jaki w Dzień Grafika (27 kwietnia) zorganizowaliśmy w serwisie Lubimy Czytać, została okładka Czarnych oceanów Jacka Dukaja. Jest to projekt Tomasza Bagińskiego oparty na ilustracji Michała Dziekana.

 

„Jak przy każdej okładce mieliśmy kilka podejść – wspomina Tomasz Bagiński – Wiedzieliśmy, że chcemy odejść od bardzo dosłownej okładki pierwszego wydania dla Supernowej i trzymać się stylistyki serii, co oznaczało opieranie się na symbolach i centralnej kompozycji. Finalnie, ponieważ duża część akcji dotyczy manipulowania myślnią, chyba Jacek wpadł na pomysł wyjścia od testu Rorschacha i potem poszło łatwo. Ideą był <<sterowany test Rorschacha>>, w którym próbujemy przemycić konkretne kształty (twarze, miasta, broń) związane z akcją powieści w taki sposób, żeby były czytelne dopiero po uważnym spojrzeniu na grafikę”.

 

W finałowej piątce znalazły się także okładki Króla Szczepana Twardocha, 120 przygód Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego i Mariana WalentynowiczaTatr. Przewodnika dla dużych i małych Barbary Gawryluk i Pawła SkawińskiegoPuchu ostu. Fraszek o życiu i miłości Jana Sztaudyngera.

 

W głosowaniu udział wzięły 1672 osoby. 7 osób otrzymało nagrody główne – 10 książek z oferty Wydawnictwa Literackiego według samodzielnego wyboru, 70 osób – nagrody dodatkowe: egzemplarze najnowszej powieści noblisty Orhana Pamuka Noce zarazy. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim osobom, które oddały swój głos, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.