Pożegnanie Jerzego Jarzębskiego

26.02.2024

Ledwo co pożegnaliśmy Michała Głowińskiego i Ireneusza Kanię, a z wielkim smutkiem przychodzi nam żegnać kolejnego znakomitego humanistę, a zarazem naszego autora i przyjaciela.

Po długiej i ciężkiej chorobie 25 lutego zmarł profesor Jerzy Jarzębski. Był jednym z najwybitniejszych w naszych czasach historyków literatury, a też nieocenionym edytorem dzieł Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema. Jego rozprawy poświęcone najważniejszym polskim dwudziestowiecznym pisarzom cenione były nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jesteśmy dumni, że duża część dorobku naukowego i edytorskiego ukazała się w naszym wydawnictwie, poczynając od szkiców ,,Powieść jako autokreacja”, które mieliśmy zaszczyt wydać w 1984 roku, a kończąc na wydanych w 2018 roku ,,Grach poetyckich i teatralnych”. Był także Jerzy Jarzębski świetnym krytykiem literackim, jako jeden z pierwszych docenił na przykład powieści Olgi Tokarczuk. Był też naszym mistrzem i wychowawcą, bo wielu z nas było jego uczniami na Uniwersytecie Jagiellońskim. I to On, jak nikt inny, kształtował nasze widzenie kultury i literatury.

Jesteśmy więc, Panie Profesorze, Pańskimi dozgonnymi dłużnikami i zapamiętamy Pana jako wybitnego uczonego, ale i jako dobrego człowieka. Wdzięczni za wszystko, żegnamy więc dziś Jerzego Jarzębskiego słowami Norwida: ,,Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”.