© PAP/Jakub Grelowski

Stanisław Lem

(1921–2006) – pisarz tworzący literaturę fantastycznonaukową, futurolog i filozof. Z Wydawnictwem Literackim związany od 1955 roku przez całą karierę. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład przekraczający 30 mln egzemplarzy. Były również wielokrotnie ekranizowane, m.in. przez Andrieja Tarkowskiego, Andrzeja Wajdę czy Stevena Soderbergha. Takie tytuły jak m.in. Solaris,Powrót z gwiazd, Summa technologiae czy Bajki robotów na stałe weszły do kanonów literatury oraz eseistyki.

Przenikliwość analiz kierunków rozwoju cywilizacji zawarta w jego twórczości szczególnie zwraca uwagę współcześnie, kiedy widzimy ich trafność oraz aktualność. Jeden z najwybitniejszych polskich umysłów XX wieku, boleśnie doświadczony w czasie II wojny światowej, obdarzony niepowtarzalnym poczuciem humoru i ironii, które doceniają czytelnicy na całym świecie.

Decyzją sejmu Stanisław Lem został ogłoszony jednym z patronów roku 2021. Wydawnictwo Literackie zaprasza wszystkich czytelników do wspólnych obchodów 100. rocznicy urodzin pisarza!