Lawrence Durrell

(1912-1990) urodził się w północnych Indiach jako syn pary angielsko-irlandzkiej. Większość życia spędził jednak w Grecji, w Egipcie, w Argentynie, w Jugosławii, na Cyprze, przede wszystkim jako pracownik służby dyplomatycznej. W różnych okresach życia miewał rozmaite zajęcia: był pianistą jazzowym, wykładowcą literatury angielskiej, filmowcem, scenarzystą. Równie burzliwe było jego życie osobiste: Durrell żenił się aż pięciokrotnie. Po zakończeniu kariery dyplomatycznej osiadł na stałe w południowej Francji i poświęcił się swojej największej pasji - pisarstwu. Jest autorem powieści, dramatów, książek podróżniczych i kilku tomów poezji. Sławę i uznanie zdobył ambitnym cyklem powieściowym Kwartet aleksandryjski (1957-60), w którym próbował zastosować w literaturze pięknej ustalenia współczesnych nauk ścisłych: teorię względności Einsteina i zasadę nieoznaczoności Heisenberga. Każdy tom Kwartetu opowiada jakby tę samą fabułę z punktu widzenia innej osoby i z innej perspektywy; całość ma tworzyć pełnię, uwzględniającą trzy wymiary przestrzenne i czwarty - czasowy.

 

Równie ambitnym projektem jest późniejszy Kwintet awinioński (1974-83). O genezie tego nadzwyczaj wyrafinowanego utworu pisał w liście do swego przyjaciela, słynnego Henry'ego Millera (19 lutego 1971): "Zawsze intrygował mnie katastrofalny, raptowny upadek templariuszy i oskarżenia o herezję, które wobec nich wysuwano. A także zagadka, dlaczego ten zakon - słynący ze świętości i skromności - potężna armia 15 000 rycerzy, dobrze uzbrojonych, wyszkolonych i gotowych do boju, a ponadto rozlokowanych w fortecach nie do zdobycia, od Francji aż po Syrię - dał się rozbroić i uwięzić, torturować i palić na stosie, i to bez słowa sprzeciwu? Mogliby przecież jednym ciosem powalić Francję i Włochy i przejąć władzę. Co się stało? Jaki grzech popełnili? Co ich zmieniło w potulne owieczki? Każdy ma własny pogląd na ten temat - ja upatruję rozwiązania w syryjskim gnostycyzmie, mającym źródła w Aleksandrii lub kulcie Oksyrynkusa".

 

Kwintet awinioński zbudowany jest jak kwinkunks - figura geometryczna, złożona z czterech punktów na rogach czworoboku i jednego pośrodku, figura, na której planie wzniesiono egipskie piramidy i świątynię Angkor Wat w Kambodży. Ale geograficzne centrum cyklu Durrella stanowi - zgodnie z tytułem - Awinion, miasto papieży, templariuszy i katarów, słynnych mostów i pięknych dziewcząt. Ponadto akcja toczy się w Genewie, w Egipcie, a także w Polsce, zaczyna się wkrótce przed wybuchem drugiej wojny światowej, a kończy niebawem po jej zakończeniu. A w jej tle kryje się tajemnicza historia zakonu templariuszy.

 

Lawrence Durrell był wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Pisarzem jest także jego młodszy brat Gerald Durrell.

Produktów na stronie: 20 40 80