© Sonia Suter

Eric Lichtblau

urodził się w 1965 roku w Syracuse w stanie Nowy York. Tam też spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W 1987 roku ukończył studia na Uniwersytecie Cornella (BA i nauki polityczne). Następnie przez 15 lat pracował jako dziennikarz śledczy w „Los Angeles Times”. W 2002 roku dołączył do zespołu dziennika „The New York Times” jako korespondent prasowy w Departamencie Sprawiedliwości USA. W 2006 roku wraz z redakcyjnym kolegą – Jamesem Risenem otrzymali Nagrody Pulitzera za najlepsze krajowe dziennikarstwo śledcze. Ich sprawozdanie o systemie pracy tajnych służb za czasów prezydentury George’a W. Busha rozpętało gorącą dyskusję o  metodach pracy tajnych służb oraz o poszanowaniu swobód obywatelskich.

 

W tym samym roku reporterski duet otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet Harvarda nagrodę Goldsmith Prize w kategorii dziennikarstwo śledcze. W 2008 roku opublikował książkę Bush’s Law:The Remaking of American Justice, w której opisał mechanizmy myślenia i działania administracji Busha. Książka spotkała się z uznaniem krytyków; recenzent „The New York Timesa” napisał o tej książce: „Wszyscy ludzie prezydenta w czasach terroru”, porównując ją do sławnego filmu o okolicznościach ujawnienia afery Watergate. Lichtblau opisywał także znane skandale polityczne, m.in.: publikacje WikiLeaks i raport Snowdena. Podczas prac nad najnowszą książką często odwiedzał lokalne United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

 

Eric Lichtblau zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Występuje w roli konsultanta w licznych mediach informacyjnych m.in.: CNN, CSPAN, PBS, NPR, BBC. Ponadto współpracuje z różnego rodzaju instytucjami naukowymi, np. z Uniwersytetem Harvarda, Uniwersytetem Cornella czy Uniwersytetem Południowej Kalifornii.

 

Na co dzień wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka pod Waszyngtonem. Pasjonuje się grami zespołowymi. W wolnym czasie jest trenerem młodzieżowej drużyny baseballu.

Tymczasowo niedostępny
Produktów na stronie: 20 40 80