Zmarł Marian Pilot

03.02.2024

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Mariana Pilota, wybitnego pisarza i czułego opiekuna fraz ginących.

Odszedł nasz Autor i Przyjaciel, wspaniały prozaik, eseista, scenarzysta, leksykograf i poeta. Mistrz niezwykły mowy polskiej, cudowny i nieprzewidywalny Słowiarz, laureat Nagrody Literackiej NIKE 2011 za powieść „Pióropusz”, wydaną przez naszą oficynę. Znakomity znawca obyczaju i kultury chłopskiej i piewca wsi, magicznego świata prowincji. Będzie nam brakowało Jego wielkiej wyobraźni, energii, poczucia humoru, jedynego w swoim rodzaju zachwytu i zdziwienia światem.

Marian Pilot urodził się w Siedlikowie w Wielkopolsce w 1936 roku, debiutował w 1962 roku tomem opowiadań „Panny szczerbate”. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i pracował jako dziennikarz dla Polskiej Agencji Prasowej, „Wiadomości Filmowych”, „Na Przełaj” i „Tygodnika Kulturalnego”. W latach 80. pełnił funkcję głównego specjalisty ds. literatury pięknej w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, a w latach 2003-2006 był członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej.

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się: nagrodzona Nike powieść „Pióropusz” (2010), wznowienia „Pantałyku” i „Matecznika”, napisany w wspólnie z Adamem Wagą poetycko-prozatorski tomik „Obol / Postanowienia końcowe” (2012), powieść „Osobnik” (2013), tom opowiadań „Niebotyki” (2017) oraz obszerny wybór prozy zatytułowany „Życie. Sposób użycia” (2018).  

 

 

 

Fot. S. Kulawiak