Jubileusz 70-lecia WL za nami!

31.12.2023

Przyjaciele, Drogie Czytelniczki i Czytelnicy książek Wydawnictwa Literackiego! Za nami 2023 rok. Dla nas był to czas wyjątkowy – obchodziliśmy jubileusz 70-lecia. Od 1953 roku WL publikuje książki i jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie naszego kraju.

 

Bardzo się cieszymy, że spędziliście ten czas wspólnie z nami. Z okazji urodzin zaplanowaliśmy wiele wydarzeń i dziś możemy to śmiało powiedzieć: plan zrealizowany! Również dzięki Wam. Dziękujemy, że tłumnie odwiedzaliście organizowane przez nas spotkania i debaty, że tak licznie braliście udział w naszych konkursach i plebiscytach.

 

A działo się sporo. W 2023 roku na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego Kraków odwiedziło dwoje laureatów Literackiej Nagrody Nobla. W lutym na otwarcie roku jubileuszowego w Sali Mehofferowskiej w siedzibie WL odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk. Tak się złożyło, że pisarka również świętowała swój jubileusz: w tym roku minęło 30 lat od jej debiutu powieściowego, czyli „Podróży ludzi księgi”. W czerwcu do Krakowa przyjechał turecki noblista Orhan Pamuk. W wypełnionym po brzegi Teatrze im. J. Słowackiego świętowaliśmy premierę jego powieści „Noce zarazy”. Spotkanie zatytułowane „Chwila w wieczności” i prowadzone przez Martę Perchuć-Burzyńską i Grzegorza Jankowicza było jednym z elementów jubileuszowego cyklu debat pod zbiorczym hasłem „Mamy czas!”. Taki właśnie przyświecał nam cel – chcieliśmy się spotkać z czytelnikami i porozmawiać o tym, jak wygląda i jak może niebawem wyglądać nasz świat. Na rozmowę nigdy nie powinno nam zabraknąć czasu. W ramach cyklu „Mamy czas!” zorganizowaliśmy także spotkanie zatytułowane „Głód teraźniejszości” z udziałem Doroty Masłowskiej, Katarzyny Kasi i Marcina Napiórkowskiego oraz debatę historyczną „Przyszłość przeszłości”, w której udział wzięli Andrzej Nowak, Adam Zamoyski, Richard Butterwick i Jacek Stawiski.

 

Na każdym spotkaniu komplet publiczności, każda debata dostarczyła ciekawych refleksji i obserwacji – dziękujemy wszystkim za udział w tym rozpisanym na cały rok projekcie.

 

Na tym nie koniec. Na nasze zaproszenie przyjechali do Polski Georgi Gospodinow – laureat Międzynarodowego Bookera za powieść „Schron przeciwczasowy”, który był gwiazdą Festiwalu Conrada oraz Jessie Burton, która spotkała się z publicznością Big Book Festivalu. A skoro już o festiwalach mowa – jak co roku Wydawnictwo Literackie wspierało wiele odbywających się w różnych częściach Polski imprez literackich. Jesteśmy dumni, że tak ściśle współpracujemy z Festiwalem Góry Literatury, w 2023 roku mocno też zaznaczyliśmy swą obecność na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Rzecz jasna byliśmy też obecni na najważniejszych imprezach Targowych, m.in. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, Wrocławskich Targach Dobrej Książki, Targach Książki w Katowicach, Targach Książek i Mediów Vivelo.

 

Z okazji jubileuszu zorganizowaliśmy też akcję wsparcia bibliotek, dzięki której do różnych instytucji trafiło 700 naszych tytułów oraz „Plebiscyt na okładkę 70-lecia”. W zabawie organizowanej wspólnie z portalem „Lubimy czytać” wzięło udział tysiące internautów, a zwycięską okładka okazała się… okładka „Czarnych oceanów” Jacka Dukaja.

 

Mijający rok to także nagrody i wyróżnienia. W 2023 roku Wydawnictwo Literackie zajęło 2. miejsce w rankingu Top Marka wśród wydawnictw książkowych, zdobyło też – wspólnie z firmą Erbud – dwa Złote Spinacze w największym w Polsce konkursie PR-owym za kampanię „Marka Mod21 w kryminale Urwisko Roberta Małeckiego”.

 

Były też nagrody dla naszych autorek i autorów, m.in. wspomniany już Międzynarodowy Booker dla Georgiego Gospodinowa, Bestseller Empiku dla Olgi Tokarczuk za powieść „Empuzjon” i Nagroda Planeta Lema dla Szczepana Twardocha – tu dodajmy, że szerokim echem odbiła się informacja o sprzedaży miliona egzemplarzy książek śląskiego pisarza opublikowanych przez WL. W mijającym roku rozpoczęliśmy edycję serii związanych z tymi twórcami: w serii „Inne Konstelacje” publikujemy książki polecane przez Olgę Tokarczuk – ukazały się już „Trąbka do słuchania” Leonory Carrington i „Pochodzenie kobiety” Elaine Morgan, jeśli zaś chodzi o Szczepana Twardocha, wznawiamy jego wczesne powieści i opowiadania – jako pierwszy tytuł na półki księgarskie trafiła „Epifania wikarego Trzaski”.

 

Na koniec roku dotarły do nas też radosne informacje z opiniotwórczych mediów, które podsumowując 2023 rok doceniły wiele książek z logo Wydawnictwa Literackiego. Wśród najczęściej rekomendowanych książek znajdują się m.in. „Moja ukochana i ja” Renaty Lis, „Ciężar skóry” Małgorzaty Rejmer”, „Segretario” Macieja Hena, „Stramerowie” Mikołaja Łozińskiego, „Spotkanie po latach” Macieja Sieńczyka, „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza” Emilii Padoł i „Ñameryka” Martína Caparrósa.

 

 

To był dobry rok. A co przyniesie 2024? Już wkrótce ujawnimy kilka naszych planów i zapowiedzi. Spodziewajcie się wielu ważnych i wyjątkowych książek.

 

Życzymy wszystkim niesamowitych literackich wrażeń! Jubileuszowy rok Wydawnictwa Literackiego uważamy za zakończony.