Włodzimierz Mędrzecki nominowany do Nagrody Moczarskiego

07.11.2023

26 listopada poznamy laureatkę lub laureata Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Autor lub autorka otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona nagrody.

Miło nam poinformować, że wśród dziesięciu nominowanych książek znalazła się najnowsza, wydana nakładem WL-u praca prof. Włodzimierza Mędrzeckiego zatytułowana „Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej”.

„Obrazoburczy – przynajmniej dla niektórych – tytuł to cytat z „Generała Barcza" Juliusza Kadena-Bandrowskiego. Jeden z bohaterów powieści deklarował, że Polacy zmienią śmietnik w salon. Czy się udało? „Dorobek dwudziestu lat polskiej niepodległości trzeba uznać za imponujący. Na przełomie lat 1938 i 1939 Polska była państwem zdolnym do sprawnego funkcjonowania i dysponującym znacznym potencjałem rozwojowym" – ocenia autor, nie unikając równocześnie opisywania cieni II RP: konfliktów społecznych i narodowościowych oraz sanacyjnej dyktatury, która dusiła swobody obywatelskie. A co nam zostało z tamtych lat? Literatura, muzyka, teatr, kino, ale też architektura i sztuka użytkowa, które inspirują kolejne pokolenia” – pisze w „Gazecie Wyborczej” Igor Rakowski-Kłos.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego ustanowiona w 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 r. W konkursie biorą udział publikacje, które ukazały się w Polsce w ubiegłym roku wydawniczym, a ich tematem jest historia Polski po 1918 r.

Szczegóły na: dsh.waw.pl/nagroda-moczarskiego