Anna Brzezińska w Alternatywach

26.04.2023

Anna Brzezińska

godz. 19:00, Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" (ul. Indiry Gandhi 9)

Zapraszamy na spotkanie z Anną Brzezińską, uznaną pisarką fantasy, dyplomowaną mediewistką, która w nowej książce "Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy nowożytność" łączy umiejętność kreowania światów z wnikliwością badaczki historii społecznej, ukazując nam Europę u schyłku średniowiecza i początków renesansu bliską tej, jaką była naprawdę. Autorka pokazuje nam transformację ustalonego, niezachwianego dotychczas męskiego porządku oczami wpływowych kobiet epoki – z Małgorzatą Andegaweńską, Małgorzatą York, Izabelą Portugalską, Marią Burgundzką i Lukrecją Borgią na czele.  


Tło dla splatających się losów żeńskich bohaterek stanowią: wielość wątków obyczajowych i kulturowych, ówczesne praktyki wojenne, seksualne, polityczne, religijne i artystyczne, tradycje i życie codzienne poszczególnych warstw społecznych, zaczynając od teatru władzy i związanych z nim knowań, poprzez opisy uczt i życia w miastach, na przesyconych symboliką mitów arturiańskich burgundzkich turniejach rycerskich kończąc. Podczas spotkania nie zabraknie też z pewnością nawiązań do "Córek Wawelu. Opowieści o jagiellońskich królewnach", bestsellerowej, pierwszej w dorobku Anny Brzezińskiej książki historycznej. 

Spotkanie odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 19:00 w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" (ul. Indiry Gandhi 9) w Warszawie. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. 

Wstęp kosztuje symboliczne 5 zł - według cennika centrum "Alternatywy".