Maciej Hen w Krakowie!

04.04.2023

Maciej Hen

godz. 19:00, Kraków, Lokator, ul. Mostowa 1

Wydawnictwo Literackie i księgarnia Lokator zapraszają na spotkanie z Maciejem Henem poświęcone jego najnowszej książce „Segretario”, której akcja rozgrywa się w wielokulturowym Krakowie epoki Jagiellonów.

Wieczór autorski poprowadzi Łukasz Wojtusik, a fragmenty książki przeczyta Dagmara Merecik.

Wtorek, 4 kwietnia, godz. 19:00, LOKATOR kawa&książki, Kraków, ul. Mostowa 1, WSTĘP WOLNY


Z recenzji „Segretaria”:

„Przede wszystkim jest to historia miłosna pełna zaskakujących zwrotów akcji. Soczysta i smakowita jak opisana tu zupa fiołkowa czy kluski rakowe w migdałowej zalewie” – Justyna Sobolewska, „Polityka”

Segretario jest przebraną w historyczny kostium powieścią społeczną. Na dodatek tak dobrze napisaną, że trudno oderwać się od lektury” – Leszek Bugajski, „Wprost”

„W Polsce mamy jednego mistrza awanturniczej powieści historycznej. Nazywa się Maciej Hen i w moim odczuciu na tym polu jest zupełnie pozbawiony konkurencji” – Dariusz Nowacki, „Książki. Magazyn do Czytania”

„Czekaliśmy na bardzo dobrą powieść o epidemii, aż wreszcie ją dostaliśmy. I co z tego, że Segretario Macieja Hena opowiada o Krakowie z 1496 roku. (...) Segretario raz jest opowieścią łotrzykowską, po chwili zamienia się w romans, za moment staje się powieścią inicjacyjną, a niekiedy genderową przebieranką" - Marcin Kube, "Rzeczpospolita"

„Hen bawi się groteskową komedią pomyłek (…), by dać czytelnikowi piękną historię o przyjaźni oraz przełamywaniu granic języka, klasy i płci. Ma się z Segretaria wiele melancholijnej przyjemności: odpowiadają za to gawędziarska płynność narracji i pietyzm technicznego wykonania tej prozy. No i przekonanie, że udało się wystrychnąć na dudka oficjalną wersję historii” – Piotr Kofta, „Tygodnik Powszechny”

„W Segretario mamy wszystko: spiski, miłostki i obyczajowe qui pro quo. A w tle Rzeczpospolitą Jagiellonów i całkiem współczesne obyczajowe nowinki z repertuaru Judith Butler. Ale Hen nie ukrywa, że tą powieścią chce trochę namieszać…” – Mariusz Grabowski, „Gazeta Wrocławska”

„Materiał na film z jakąś polską Tildą Swinton” – Tomasz Fiałkowski, „Tygodnik Powszechny”

„Witajcie w Krakowie, wielokulturowej stolicy Jagiellonów, i w środku intrygi, która zaczyna przybierać dramatyczne skutki” – Katarzyna Kachel, „Dziennik Polski”