Spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą w ramach Dni Twierdzy Kraków

10.09.2022

Andrzej Chwalba

godz. 17:00, Kraków, MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A

Miasto Kraków, Muzeum Fotografii i Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie z profesorem Andrzejem Chwalbą, historykiem, autorem wydanej niedawno nakładem WL-u książki „Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy”. O powstaniu austriackich zabudowań fortecznych oraz o słodko-gorzkiej symbiozie krakowian i c.k. żołnierzy z Andrzejem Chwalbą porozmawia Bogdan Zalewski, którego głos na co dzień płynie do Państwa z… fortu 2 „Kościuszko”.

Spotkanie z prof. Chwalbą odbędzie się w dniu inauguracji Dni Twierdzy Kraków, które towarzyszą tegorocznej, jubileuszowej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Od 10 do 18 września mieszkańcy Krakowa będą wspólnie odkrywać tajemnice Twierdzy Kraków, poznając w ten sposób wyjątkowe dziedzictwo architektury obronnej Krakowa.

Wiele z tych budynków zaadaptowano do nowych funkcji. Mieszczą się w nich instytucje kultury, edukacji, muzea, biblioteki, uczelnie wyższe, a także placówki zdrowia, ośrodki sportowe, czy firmy prywatne. Wiele z nich to enklawy ciszy i zieleni, a niektóre, zwłaszcza te położone na wzgórzach, oferują także panoramiczne widoki na Kraków. Są zabytkami, a na ich renowację i adaptację znaczne środki przeznaczają m.in. Gmina Miejska Kraków, także z funduszy unijnych, oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Zapraszamy w sobotę 10 września o 17:00 do Muzeum Fotografii, ul. Rakowicka 22A, wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można nabyć w promocyjnej cenie książki Andrzeja Chwalby oraz otrzymać autograf.

Program Dni Twierdzy Kraków można znaleźć na stronie www.twierdzakrakow.pl. Realizatorem projektu Twierdza Kraków jest Gmina Miejska Kraków.

 

Więcej o „Festung Krakau”:

Kraków w twierdzy czy twierdza w Krakowie?
Z fortu „Kościuszko” nadaje popularna rozgłośnia radiowa, w forcie „Kleparz” publiczność bawi się na koncertach, w „Skale” mieści się obserwatorium astronomiczne, a w forcie „Krzesławice” – dom kultury. Jednak większość z około stu obiektów składających się na dawną Twierdzę Kraków budzi przede wszystkim zainteresowanie miłośników historii wojskowości, a szkoda, bo jest to fenomen na skalę europejską.

W swojej najnowszej książce Andrzej Chwalba pasjonująco opisuje otoczony wieńcem habsburskich murów Kraków na tle innych europejskich miast warownych (Antwerpii, Breslau czy Wilna), podkreślając jednocześnie jego wyjątkowy charakter – ze względu na bogate kulturowe i historyczne dziedzictwo dawnej stolicy.

Czy faktycznie miasto pozostawało w cieniu twierdzy, czy było wręcz przeciwnie? 

Czy możliwe było bezkonfliktowe wpasowanie jej militarnego charakteru – z dobrodziejstwem inwentarza: znaczną liczbą żołnierzy i ich obyczajami, rozrywkami wyższych i niższych lotów – w krakowską tkankę kulturową?

Czy krakowianie potrafili odkryć korzyści z symbiozy z twierdzą, czy też stale była drzazgą w ich oku?

 

O autorze:

Prof. Andrzej Chwalba (ur. 1949) – historyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, prorektor UJ (1999-2005). Znawca historii XIX i XX wieku, relacji polsko-rosyjskich, dziejów Krakowa. Autor ponad trzydziestu książek, laureat wielu nagród. Jest pomysłodawcą Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.

 

Ważne informacje:

● Spotkanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

● Czas trwania: ok. 1 godz.

● Wydarzenie promocyjne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - Dni Twierdzy Kraków.

● Wydarzenie nie wymaga wcześniejszych rezerwacji. Należy w kasie Muzeum odebrać wejściówkę przed samym spotkaniem.