Agnieszka Gajewska laureatką Nagrody Literackiej Gdynia

26.08.2022

Miło nam poinformować, że 26 sierpnia kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarniewicza wskazała książkę Agnieszki Gajewskiej Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia jako najlepszą spośród publikacji zgłoszonych do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.

 

Agnieszka Gajewska jest profesorką literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. Jest profesorką literaturoznawstwa, autorką książek Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema (2016), Hasło: feminizm (2008) oraz – oczywiście! – monografii Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku (WL, 2021). Redaktorka naukowa antologii przekładów Teorie wywrotowe oraz współredaktorka (razem z Maciejem Michalskim) Kultur dziewictwa (2020)..

 

O NAGRODZONEJ KSIĄŻCE:

Kompletna i bezkompromisowa biografia Stanisława Lema

Psychologiczny portret wielkiego pisarza

 

O twórczości i literackich zmaganiach Stanisława Lema napisano już wiele. Jako człowiek wciąż pozostaje jednak zagadką. Bardzo oszczędnie opowiadał o swoim życiu prywatnym. Wymawiał się słabą pamięcią, zostawiał niedopowiedzenia, stronił od epatowania ważnymi szczegółami.

 

Co rządziło jego światem?

Przemilczana trauma i osobista ucieczka?

Wyparta tożsamość i potrzeba przynależności?

Nieprzejednany dystans i pragnienie bliskości?

Podświadome lęki i świadomy geniusz?

Czego się bał, przed czym uciekał?

 

Literaturoznawczyni i badaczka jego twórczości Agnieszka Gajewska dotarła do nowych źródeł (archiwa lwowskie, archiwa UB, archiwa prywatne), z których nikt wcześniej nie korzystał.

Dzięki nim nie tylko udaje jej się zrekonstruować życie żydowskiej inteligencji i przedwojennego wielokulturowego Lwowa, ale również postawić mocno udokumentowaną tezę: Doświadczenie wojny i ocalenie z Zagłady miało fundamentalne znaczenie dla życia Lema i jego twórczości, która pełna jest zakamuflowanych odniesień do jego granicznych przeżyć.

 

Dzięki tej biografii poznajemy nie tylko wielkiego pisarza, ale przede wszystkim człowieka doświadczonego przez życie, ze wszystkimi jego problemami, obawami, wątpliwościami i słabościami. 

 

 Zdjęcie autorki: fot. Jakub Włodek