Nagroda im. Kazimierza Kutza dla Szczepana Twardocha!

16.02.2022

Szczepan Twardoch otrzymał w środę Nagrodę im. Kazimierza Kutza — przyznawaną od zeszłego roku osobom łączącym artystyczną aktywność ze społecznym zaangażowaniem. Nagrodę, przyznawaną przez Teatr Śląski, Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski, wręczono w 93. urodziny jej patrona.

Poniżej fragment laudacji:

Szanowni Państwo,

laudacja, czyli mowa pochwalna, winna być krótka, dosadna i pozbawiona nadmiaru pochlebstw, aby mogła spodobać się słuchaczom i nie zirytować laureata. A nasz laureat to słuchacz uważny, przenikliwy, wyczulony na każdy fałsz słowa i zgrzyt zdania, szczególnie jeśli wypowiada się je tu, na Śląsku. Więc zadanie mam niewdzięczne, ale spróbuję.

Szczepana Twardocha nagradzamy za powieść „Pokora", o której jeden z członków kapituły, słusznie przecież, mówił, że po raz trzeci wprowadziła Śląsk do polskiej literatury. Nie jestem jednak pewien, czy sam autor chciałby takiej pochwały. Ale też dodam od razu, że w jego książce doceniliśmy przede wszystkim wybitne pod względem artystycznym, autentyczne i społecznie doniosłe świadectwo pracy nad śląską pamięcią zbiorową, uwieńczony literackim sukcesem trud kształtowania jej – jak to nazywa autor – „modelu polifonicznego, uwzględniającego pamięć o całym spektrum postaw Ślązaków i moralnych wyborów, jakie podejmowali w XX wieku", w którym jest miejsce na „czyny i wybory naszych przodków chlubne i haniebne, mądre i głupie".


Autorowi gratujemy i życzymy dalszych sukcesów!