100. rocznica urodzin STANISŁAWA LEMA w Wydawnictwie Literackim

10.09.2021

12 września 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, najczęściej przekładanego na języki obce, którego książki na stałe weszły do kanonu literatury. 

Jubileusz świętować będziemy m.in. podczas Festiwalu Bomba Megabitowa. 12 września o godz. 18 w ICE Kraków odbędzie się spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości”, która ukaże się 29 września nakładem WL. Pierwsze egzemplarze książki będzie można zdobyć już podczas Festiwalu. 

„Lem w PRL-u” to autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi dokonany przez Wojciecha Orlińskiego, który obnaża, ile bezsensownych problemów i kumulujących się trudności czekało w PRL na człowieka, który ciężką pracą i talentem odniósł duży sukces. Odrzucenie scenariusza do „Szpitala Przemienienia” bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim wydawcą czy notoryczne trudności z naprawą wadliwych samochodów – to tylko niektóre z nich.

13 września o godz. 11 w ICE Kraków odbędzie się wykład Agnieszki Gajewskiej, literaturoznawczyni i znawczyni twórczości Stanisława Lema, autorki kompletnej i bezkompromisowej biografii pisarza pt. „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”. Książka ukaże się 10 listopada nakładem WL.

Stanisław Lem celowo bardzo oszczędnie opowiadał o swoim życiu prywatnym. Wymawiał się słabą pamięcią, zostawiał niedopowiedzenia, stronił od epatowania ważnymi szczegółami. Agnieszka Gajewska dotarła do nowych źródeł (archiwa lwowskie, archiwa UB, archiwa prywatne), z których nikt wcześniej nie korzystał. Dzięki nim nie tylko udało jej się zrekonstruować życie żydowskiej inteligencji i przedwojennego wielokulturowego Lwowa, ale również postawić mocno udokumentowaną tezę: Doświadczenie wojny i ocalenie z Zagłady miało fundamentalne znaczenie dla życia Lema i jego twórczości, która pełna jest zakamuflowanych odniesień do jego granicznych przeżyć. Dzięki tej biografii poznamy nie tylko wielkiego pisarza, ale przede wszystkim człowieka doświadczonego przez życie, ze wszystkimi jego traumami, lękami i obawami.

Stanisław Lem jest dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowym twórcą. Wydawał w krakowskiej oficynie od samego początku swojej kariery – w 1955 roku zadebiutował w WL „Czasem nieutraconym”. Była to pierwsza z ponad trzydziestu książek pisarza, które premierowe wydania miały właśnie w Wydawnictwie Literackim. Przez ponad 60 lat współpracy ukazały się powieści (wszystkie wielokrotnie), tomy korespondencji (m.in. z Sławomirem Mrożkiem, Ewą Lipską), felietony i eseje (m.in. „Planeta Lema”, „Fantastyczny Lem”) , wywiady rzeki ze Stanisławem Beresiem („Tako rzecze Lem”) i Tomaszem Fiałkowskim („Świat na krawędzi”), a także wspomnienia o pisarzu (m.in. wyjątkowa opowieść jego syna Tomasza: „Awantury na tle powszechnego ciążenia”). WL opublikował także najważniejszą książkę filozoficzną pisarza, niedawno wznowioną, „Summę technologiae”.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema są prezentowane na specjalnej stronie roklema.pl. To właśnie w tym miejscu zbierane są zapowiedzi nowych wydań książek filozofa i niepublikowane wcześniej materiały. Strona roklema.pl jest też najlepszym źródłem wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy, wielkiej postaci literatury science fiction. Serwis prowadzony jest przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i Krakowskiego Biura Festiwalowego.