Krakowskie spotkanie z Angeliką Kuźniak, autorką książki „Boznańska. Non finito”

18.11.2019

Angelika Kuźniak

godz. 19.00, Kraków, Sala Siemiradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Wydawnictwo Literackie, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wielką krakowską premierę nowej książki Angeliki Kuźniak „Boznańska. Non finito”.

W poniedziałek, 18 listopada 2019 r. o godz. 19:00 w Sali Siemiradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach z Angeliką Kuźniak, autorką biografii Olgi Boznańskiej, porozmawia Aleksandra Klich (Wysokie Obcasy, Gazeta Wyborcza).

Dlaczego w XIX wieku kobiety nie miały wstępu do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie? Kto i kiedy zmienił tę sytuację? W jaki sposób Olga Boznańska i inne artystki walczyły o swoją pozycję i niezależność? Dlaczego pracownia i portrety Boznańskiej cieszyły się ogromną sławą? Jak wyglądało życie malarki?

Rozmowę poprzedzi prelekcja Urszuli Kozakowskiej-Zauchy – historyka sztuki i kuratorki wystaw sztuki związanej z okresem Młodej Polski. Uczestnicy spotkają się o godz. 18 w Sali Chełmońskiego przy jednym z najsłynniejszych portretów Olgi Boznańskiej – „Dziewczynce z chryzantemami”. Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację mailową pod adresem: ajablonska@mnk.pl