Anna Janko na WTK: Co to jest wojna i jak rozpoznać bohatera?

23.05.2019

Anna Janko

godz. 11.00, Warszawa, Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy, Sala Paryż B

Coś dla dzieci na Warszawskich Targach Książki! O sile wspomnień naszych dziadków, o wojnie w oczach dziecka i o dobru mimo wszystko – rozmowa z poetką i pisarką, Anną Janko w oparciu o fragmenty jej  książki „Oleś i pani Róża”.

 

Co to jest wojna? Czy człowiek może odczuwać złość? Do czego prowadzi agresja? Jakie są jej skutki i kto najdotkliwiej je odczuwa? Co czujemy, gdy się boimy? Kim jest bohater i co robi dla innych?

Książka Anny Janko odwołuje się do autentycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Bohaterami opowieści autorka uczyniła Różę i Jana Zamoyskich, którzy uratowali niemal pięćset dzieci, wyciągając je z obozu koncentracyjnego. To także opowieść bardzo mocno zakorzeniona w rodzinnych wspomnieniach autorki, której matka jako dziewięcioletnia dziewczynka w 1943 roku przeżyła zagładę rodzinnej wsi na Zamojszczyźnie. Bolesne wspomnienia zdominowały również dzieciństwo pisarki. „Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę.  Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi…” – wyznawała na kartach „Małej Zagłady”, jednej ze swoich najgłośniejszych książek.

„Oleś i pani Róża” do wersja „Małej Zagłady” napisana specjalnie dla młodszych czytelników. Pod pewnym względami książka przywodzi też na myśl „Oskara i panią Różę”, bo odwołuje się do ekstremalnych doświadczeń egzystencjalnych dziecka (głód, śmierć, starość) .

Spotkanie poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska z radia Tok FM.