Stefan Szczepłek w Warszawie – premiera „Szkoły falenickiej”

09.10.2018

Stefan Szczepłek

godz. 19.00, Warszawa, Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81

Big Book Cafe i Wydawnictwo Literackie zapraszają na spotkanie z cyklu UWAGA: PREMIERA! Prezentujemy najnowszą książkę legendarnego publicysty i felietonisty sportowego - Stefana Szczepłka. 

Znakomity autor, a także wielki entuzjasta piłki nożnej, jej znawca (i chodząca encyklopedia) oraz promotor postrzegania sportu jako wszechświata kultury fizycznej i umysłowej, przybliży osobiste wspomnienia z dorastania na boisku, piłkarskich przyjaźni i narodzin życiowej pasji.

Jeśli kochacie futbol - przyjdźcie.
Jeśli nie rozumiecie, dlaczego miliony kochają futbol - przyjdźcie koniecznie!

Rozmowę z autorem poprowadzą zaprzyjaźnieni z nim - Mirosław Żukowski, publicysta sportowy i wieloletni kierownik działu sport w "Rzeczpospolitej" oraz Paulina Wilk, pisarka i dziennikarka, a w dzieciństwie ostra zawodniczka na boisku zdominowanym przez chłopaków.

KSIĄŻKĘ TAK REKOMENDUJE JERZY PILCH:
„Kto ma serce do piłki, ma je też do książek. W każdym razie umiejętność pisania o piłce zaprowadziła Stefana Szczepłka do pisarstwa w sensie ścisłym. Można powiedzieć, że czyniąc z Falenicy swą duchową ojczyznę futbolu, autor z wielkim powodzeniem wprowadza ją teraz do literatury”. 

O KSIĄŻCE 'SZKOŁA FALENICKA":
Napisana z wielką kulturą języka i humorem, pełna anegdot książka o sportowej pasji, o przyjaźniach i dojrzewaniu w powojennej Polsce

Stefan Szczepłek, znany komentator i dziennikarz sportowy, zaprasza czytelników w nostalgiczną i zabawną podróż do miejsca, gdzie się urodził, wychował i pokochał piłkę nożną: do magicznej, podwarszawskiej Falenicy.

Barwne postaci i zwyczajni mieszkańcy, krewni, sąsiedzi i koledzy. Szczepłek opisuje ich wojenne i powojenne perypetie, opowiada, jak żyli, jak świętowali i o czym marzyli. Ocala też pamięć o falenickich Żydach zamordowanych w Treblince. Opowiadając o tym, co sam widział i co się działo w jego falenickim mikrokosmosie, Szczepłek mówi w istocie o życiu w PRL, z czułością, choć sprawiedliwie, bez idealizowania, portretując swój kraj lat dziecinnych. 

We wspomnieniach autora przewijają się koledzy z boiska, wybitni piłkarze: Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Adam Nawałka, a także między innymi Józef Hen, Tadeusz Konwicki, Melchior Wańkowicz, Janusz Majewski czy Stefan Kisielewski. Jak mówi sam Stefan Szczepłek, jest to książka o tym, jak spełniają się marzenia.

O AUTORZE:

STEFAN SZCZEPŁEK pisze o futbolu z wielkim znawstwem, miłością i ciepłym dowcipem. Jest jednym z najważniejszych publicystów i felietonistów sportowych w Polsce, od lat związany z "Rzeczpospolitą", wcześniej m.in. z TVP, "Piłką Nożną" i "Sztandarem Młodych". 
Opublikował świetne książki o historii futbolu, w tym bestsellerową biografię "Deyna".

Laureat nagrody im. Dariusza Fikusa (Twórca w Mediach, 2007), Złotego Pióra Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2005–2007) oraz Nagrody Biznesu Sportowego DEMES – Osobowość Mediów 2007. W 2013 roku na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego odsłonięto tablicę Gloria Optimis, na której wśród innych wyróżniono też Stefana Szczepłka w Złotym Kręgu wybitnych osobowości polskiego sportu. W 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi. Także w tym roku nominowano go do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest członkiem honorowym klubów Hutnik Falenica i Pogoń Lwów

Autor książek: "Deyna, Legia i tamte czasy", "Moja historia futbolu (dwa tomy: Świat i Polska)", "Mecze, które wstrząsnęły światem", "Polska! Biało-Czerwoni!", zbioru felietonów "Żonglerka" oraz współautor kilkudziesięciu innych. Autor haseł dotyczących futbolu w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. Wysłannik prasy i telewizji na sześć mundiali, siedem finałów mistrzostw Europy, dwa o Puchar Narodów Afryki, kilkanaście finałów europejskich rozgrywek pucharowych. Kolekcjoner piłkarskich koszulek, programów i biletów na mecze, książek futbolowych. Autor wystaw piłkarskich w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (2002 i 2012–2103) oraz Muzeum Miejskim w Ołomuńcu. Kocha muzykę klasyczną, jak nikt zna historię zabytków, uwielbia podróże. Jest erudytą i bibliofilem. Słowem – człowiek renesansu.

Na spotkanie z autorem zapraszamy 9 października o 19.00.

Wstęp jest wolny.

Książka "Szkoła falenicka" dostępna będzie na miejscu w księgarni Big Book Cafe.