Marzec 68 w WL

29.02.2008



Mój 1968. Po drugiej stronie muru

Umberto Eco o polskim i czeskim roku 1968

Na 40. rocznicę wydarzeń roku 1968 Wydawnictwo Literackie proponuje osobistą refleksję Umberto Eco o polskim Marcu ’68 oraz o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Autor – jeden z największych współczesnych intelektualistów, swoiste dziecko „rewolucji 1968 roku” – przebywał wówczas w Polsce oraz w Czechosłowacji i był bezpośrednim świadkiem wydarzeń.

Z książki wyłania się obraz kraju komunistycznego widziany z perspektywy mieszkańca Zachodu. Eco analizuje mechanizmy działania państwa rządzonego przez partię komunistyczną, by zrozumieć gorące wydarzenia roku 1968 w Polsce i Czechosłowacji.

Umberto Eco – jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy, intelektualistów, filozofów XX wieku; autor licznych prac naukowych i popularnonaukowych m.in. Sztuka i piękno średniowieczu, W poszukiwaniu języka uniwersalnego; bestsellerowych powieści: Imię róży, Wahadło Foucaulta, Baudolino. Od 1965 roku stale pisuje felietony nas łamach włoskiego tygodnika „L’Espresso”




Henryk Dasko Dworzec Gdański. Historia niedokończona

Dworzec Gdański to książka napisana ze swadą, barwna, pełna anegdot i nie znanych do tej pory relacji o jednym z najmroczniejszych okresów w historii powojennej Polski. Wspomnienia pisane były przez autora w ostatnich miesiącach życia, w trakcie śmiertelnej choroby.

Henryk Dasko wyemigrował z Polski po wydarzeniach Marca’ 68, zmuszony do opuszczenia kraju przez ówczesne władze komunistyczne. Jego opowieść – o dzieciństwie, młodości w czasach PRL-u, o Marcu’ 68, o żydowskiej emigracji, o życiu na obczyźnie, a wreszcie o poczuciu głębokiej więzi rodzinnym krajem to niezwykłe świadectwo nie tylko indywidualnego losu, ale też losów tysięcy innych Polaków skazanych na emigrację marcową.

Henryk Dasko (1947 - 2006) - pochodzący z rodziny żydowskiej dziennikarz, eseista, tłumacz i podróżnik. Wyemigrował z Polski 1969 roku. Zmarł w 2006 r. w Toronto.