Olga Tokarczuk

21.11.2005

Olga Tokarczuk

godz. 18:00, Warszawa, Traffic Club



Wydawnictwo Literackie oraz Traffic-Club
zapraszają na spotkanie z 

Olgą Tokarczuk

które odbędzie się 
21 listopada (poniedziałek)
godz. 18.00
 
Traffic-Club
Warszawa, ul. Bracka 25


Spotkanie poprowadzi:
Jarosław Klejnocki



O autorce

Olga Tokarczuk jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków, jak czytelników. Autorka opisuje świat pokazując jego wykrzywienia, ale jednocześnie jego sensualne piękno. Jest pisarką mocno zakorzenioną w psychologii, filozofii, mitologiach.

Jako powieściopisarka narodziła się w 1993 roku. To wtedy opublikowała Podróż ludzi Księgi. Powieść zdobyła nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Podróż opowiada o tajnym stowarzyszeniu ludzi zamierzających odnaleźć Świętą Księgę, którą Bóg miał dać Adamowi. Akcja powieści toczy się w XVII wieku we Francji i Hiszpanii. Ramę fabularną tworzą przygody poszukiwaczy Księgi. Podróż jest przypowieścią o bezradności człowieka wobec tajemnicy istnienia, historią ludzkich złudzeń i niespełnienia.W 1995 roku ukazała się kolejna powieść autorki, E. E. Książka stanowi studium dojrzewania dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. To także opowieść o Europie Środkowej epoki przełomu – od końca XIX w. do wybuchu I wojny światowej. 

Następnie ukazał się Prawiek i inne czasy (1996). Książka nominowana była do Nagrody Literackiej NIKE ’97. Prawiek... jest dziełem prozy mitograficznej: to epicka przypowieść o niszczącej sile czasu, rozpisana na toczącą się ponad osiemdziesiąt lat historię mitycznej podkieleckiej wsi i jej mieszkańców. Łącząc realizm z magicznością pisarka stworzyła powieść o uniwersalnym wymiarze. 

Rok 1998 przyniósł zbiór wczesnych opowiadań Olgi Tokarczuk zebranych w tomie Szafa, a również kolejną powieść, Dom dzienny, dom nocny. To druga książka Tokarczuk, która została nominowana do NIKE. W swojej czwartej powieści Tokarczuk opowiada historie i sny z górzystych okolic Nowej Rudy na granicy polsko-czeskiej. Obrazy wspomnień i wizje senne pochodzą z różnych epok: od początku czasów, przez średniowiecze, XVIII wiek po teraźniejszość. Niezmienna pozostaje jedynie przestrzeń i przyroda, ludzie to ulotne sny krajobrazu. Gra na wielu bębenkach, która ukazała się w 2001 roku, również kandydowała do NIKE.

Jej ostatnim dziełem są Ostatnie historie, które ukazały się w 2004 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Książka ta dotyka problemów dla człowieka najbardziej uniwersalnych. Przenosi w trzy światy, które niepokoją swoją bliskością i coraz mocniej zaczynają dominować w wyobraźni czytelnika. Trzy kobiety, babka, córka i wnuczka, spotykają na swojej drodze śmierć. Stają przed koniecznością spojrzenia na swoje życie od nowa.