Syrena. Melodrama aeterna - nowa opera Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha

14.11.2020

Premiery oper Aleksandra Nowaka, jednego z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów współczesnych, zawsze wzbudzają poruszenie słuchaczy i krytyków. Rok temu na festiwalu AUKSODRONE w Tychach po raz pierwszy zabrzmiał Drach. Dramma per musica – dzieło napisane we współpracy z pisarzem Szczepanem Twardochem, który oparł libretto na swojej głośnej powieści opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie. W tym roku zapraszamy na prawykonanie kolejnego utworu znakomitego duetu. Syrena. Melodramma aeterna miała być odkrywana przez trzy kolejne dni festiwalu AUKSODRONE, między 6 a 8 listopada w tyskiej Mediatece. Z podowu pandemii zmieniono jednak formułę festiwalu i ostatecznie dzieło zarejestrowano i premierowo zabrzmi w sobotę 14 lustopada o godz. 20.00 na antenie Programu II Polskiego Radia i na profilu facebookowym stacji.

 

Współorganizatorem festiwalu AUKSODRONE jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

O czym opowiada "Syrena"?

 

„Od początku było jasne, że tym razem będzie to coś całkiem nowego, nie na podstawie istniejącej książki. Dość szybko zaczęliśmy rozmawiać o morzu jako temacie”, wspomina początki pracy nad Syreną Aleksander Nowak. „Syrena. Melodramma aeterna to kolejny po Drachu kameralny dramat muzyczny. Bez (konieczności) akcji scenicznej i scenografii, ale z dramaturgią”.
 

Kobieta, Mężczyzna i Syrena w wiecznym melodramacie dziewcząt i chłopców mierzących się ze światem, z samymi sobą wobec chaosu i z sobą nawzajem. Kim jednak jest Syrena? Jak wyjaśnia Aleksander Nowak, „Syrena jest odbiciem w lustrze wody. Niewyraźnym. Jest prawdziwym, ale niejasnym >>ja<<, pozornie zewnętrznym. Śpiew Syreny jest wołaniem przeznaczenia. Kuszącego, przerażającego”. 
 

Całość to trzy około dwudziestominutowe części możliwe do wykonania z różnej długości przerwami pomiędzy. „Te przerwy są istotne”, podkreśla kompozytor. „Są wiecznym tłem, ciszą pustej przestrzeni. Ale nie próżnią; pustką z potencjałem, z której wyłania się świat, można powiedzieć”. Wśród wykonawców znajdą się nie od dziś współpracujący z kompozytorem soliści: Joanna Freszel, Ewa Biegas i Jan Jakub Monowid oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez niezastąpionego Marka Mosia. 
 

6 listopada miał także swą premierę najnowszy krążek od ANAKLASIS, który zainauguruje serię OPERA. Pierwszym utworem wydanym w serii będzie prawykonany w 2019 roku podczas festiwalu AUKSODRONE Drach. Dramma per musica, z udziałem Joanny Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego oraz AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy i Marcina Świątkiewicza (klawesyn). Utwór wydany będzie zarówno na płycie CD, jak i LP. Już niebawem dołączy do niego Syrena. Melodramma aeterna

 

Więcej o utworze Syrena. Melodramma aeterna, a także przemyślenia kompozytora dotyczące nie tylko utworu można znaleźć na blogu Aleksandra Nowaka.