"Siła rzeczy" – znamy tytuł nowej książki Romy Ligockiej

27.04.2020

O czym w swojej nowej książce pisać będzie Roma Ligocka? Autorka zdradza koncepcję nowej powieści swoim czytelnikom.

 

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich na Facebooku Wydawnictwo Literackiego odbyło się spotkanie online z Romą Ligocką. Pisarka przebywa obecnie w Nicei we Francji, gdzie zastał ją wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.  Autorka „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku” opowiedziała widzom o swojej aktualnej sytuacji, a także podzieliła się refleksjami na temat możliwych scenariuszy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość po epidemii. Zdradziła również bardzo dobrą wiadomość, mówiąco planach dotyczących nowej książki! Jak widzi ją sama autorka, na jaki tytuł się zdecydowała?

 

„Chciałabym napisać chociaż jeszcze jedną książkę, w której zawarte byłoby zarówno doświadczenie wojny i mojej babci, tego pogodnego i spokojnego Krakowa i w ogóle świata, na który spadła katastrofa wojny. Połączyć to w jakiś sposób z moim doświadczeniem dzisiejszym, połączyć z tym, jak spadło na nas to straszne doświadczenie, bądźmy szczerzy - ono jest straszne. I jeżeli jakoś z niego wyjdziemy, to na pewno silniejsi, ale na razie musimy z niego wyjść. Połączyć te dwie rzeczy, te dwa kataklizmy w jednym życiu. Bo pierwsze doświadczenie, które opisuję, działo się w momencie, w którym się urodziłam, natomiast to, o którym piszę teraz, jest w momencie, w którym już trochę na tym świecie jestem i chciałabym jeszcze trochę na nim pobyć… Zdradzę, czego też nigdy nie robię, ale okoliczności są specjalne: tytuł roboczy to na razie „Siła rzeczy”. Bo kiedy słyszę: „Siłą rzeczy nie możemy wrócić…”, „Siłą rzeczy nie możemy wyjść z domu…”, „Siłą rzeczy nie możemy zrealizować naszych planów…”, to myślę sobie, że w tym powiedzeniu „siła rzeczy” jest jakaś magia, z której nie zdajemy sobie sprawy”.

 

Kiedy nowa książka Romy Ligockiej się ukaże? Wiele zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej, ale sama pisarka i Wydawnictwo Literackie deklarują, że wydanie możliwe będzie jeszcze w 2020 roku.

Roma Ligocka to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek. Światową sławę przyniosła jej „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się „Jeden dobry dzień”.

Spotkania online z pisarzami na Facebooku Wydawnictwa Literackiego odbywają się w ramach akcji #wtrybieczytania – to specjalny projekt realizowany przez WL podczas pandemii. Jego celem jest promocja czytelnictwa i książek krakowskiej oficyny. Oprócz rozmowy z Romą Ligocką do tej pory odbyły się spotkania z Julią Fiedorczuk, Leszkiem Cichym i Piotrem Trybalskim. W planach kolejne.