Międzynarodowa Nagroda Mostu dla Olgi Tokarczuk

06.12.2015

Olga Tokarczuk  otrzymała Międzynarodową Nagrodę Mostu za odkrywanie wielokulturowości Dolnego Śląska i działalność na rzecz porozumienia między narodami.  Nagroda jest przyznawana przez miasta Görlitz i Zgorzelec. Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagrody Mostu odbyła się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w niemieckim Görlitz.


Pisarka została uhonorowana za wysiłek w ponownym odkrywaniu wielokulturowości Dolnego Śląska. Kapituła nagrody pokreśliła, że polska pisarka „w swoich powieściach, esejach i krótkich formach literackich buduje mosty literackie między ludźmi, kulturami i pokoleniami, zwłaszcza mieszkańcami pogranicza trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech”.
Kapituła wskazała, że pisarka z wrażliwością patrzy w przeszłość, również tę polsko-czesko-niemiecką, i z dużym wyczuciem podejmuje trudne emocjonalnie tematy. „W ten sposób tworzy mosty empatii między ludźmi”– podkreślono. Prezes Towarzystwa Nagrody Brueckepreis, Willi Xylander oświadczył, że autorka Ksiąg Jakubowych „rozszerzyła spojrzenie na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, wzmacniając porozumienie się między przedstawicielami rożnych narodów”.

 

Międzynarodowa nagroda przyznawana jest od 1993 roku w dowód uznania za działalność na rzecz demokratycznego rozwoju i porozumienia w Europie. Poprzednimi laureatami byli między innymi: Jean-Claude Juncker, Tadeusz Mazowiecki, Günter Grass, Norman Davies i Witalij Kliczko.