Anna Gabryś o "Salonach krakowskich"

02.11.2006

Z Anną Gabryś, autorką Salonów krakowskich rozmawia Dawid Osysko.

Salony krakowskie to interesujące studium dotyczące życia towarzyskiego elit intelektualnych i artystycznych dawnego Krakowa. Książka poświęcona jest dziejom salonów krakowskich z lat 1863 – 1945.

Autorka traktuje salon jako zjawisko społeczne, opisuje elementy życia salonowego, jego opiniotwórczą rolę oraz etykietę. Nie stroni także od omówienia tematów związanych z ówczesną modą, zwyczajami czy wystrojem wnętrz. Książka stwarza okazję do tego, by przyjrzeć się osobom, dzięki którym i wokół których funkcjonowały niegdyś krakowskie salony. Na jej łamach pojawiają się m.in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Lucjan Rydel.

Książka podzielona jest na części, które wyznaczał rytm życia salonowego – ustalone dni przyjęć. Dla każdego domu był to inny dzień i inna pora. Prawdziwy lew salonowy mógł wszakże jednego dnia odwiedzić kilka z nich…

Anna Gabryś – ur. 1975 w Krakowie, skończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się pamięcią historyczną oraz historią Francji. W wolnych chwilach gra na flecie, tłumaczy z francuskiego i podróżuje.