3.10.2020

Olga Tokarczuk: nowa książka i depozyt twórczości na Spitsbergenie

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla jeszcze tej jesieni! Czuły narrator trafi do księgarń w listopadzie, zaś dotychczasowa twórczość Noblistki zostanie umieszczona w Bibliotece Końca Świata na Spitsbergenie.
 
 
WYJĄTKOWE ZAPROSZENIE ZA KULISY WŁASNEJ TWÓRCZOŚCI
 
Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwała dążność do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.
 
Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, które składają się na wyjątkowe zaproszenie za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana Mowa Noblowska.
 
„Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria «czułości» i koncepcja «czułego narratora» to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?” — stwierdza po lekturze tekstów Ryszard Nycz.
 
 
ALE TO NIE WSZYSTKO…
 
Czuły narrator ukaże się w oprawie graficznej autorstwa Joanny Concejo. Artystki, której wyobraźnia i kreska w nieco surrealistyczny, ale i refleksyjny sposób otwierają wielowymiarowe światy twórczości Noblistki. Już 14 października — wraz z pojawieniem się w księgarniach nowego wydania powieści Dom dzienny, dom nocny — Wydawnictwo Literackie zainauguruje serię dzieł Olgi Tokarczuk, wszystkich w szacie graficznej autorstwa Joanny Concejo.
 
 
NIESŁABNĄCE ZAINTERESOWANIE CZYTELNIKÓW
 
Do momentu ogłoszenia Literackiej Nagrody Nobla książki Tokarczuk znalazły w Polsce około miliona czytelników. Po werdykcie Akademii Szwedzkiej nakładem Wydawnictwa Literackiego do księgarń w Polsce trafiło już 1,5 miliona egzemplarzy jej powieści i opowiadań!
 
 
TWÓRCZOŚĆ ZACHOWANA NA WIEKI
 
14 książek, 4299 stron, zostało również zapisanych na jednej analogowej rolce, która niebawem trafi do Światowego Archiwum Arktycznego, zwanego również Biblioteką Końca Świata, położonego na wyspie Spitsbergen w Arktyce. Twórczość Noblistki zostanie zachowana na wieczność dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Piql Polska. 
 
„To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki temu pozostanie ona bezpieczna” – mówi  Anna Zaremba-Michalska, Prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego (wydawcy Tokarczuk od 2001 roku), które sfinansowało przechowanie depozytu na wieczność w Światowym Archiwum Arktycznym. „Wspólnie zadbaliśmy o to, by książki naszej Fundatorki mogły przetrwać każdą katastrofę i stanowić inspirację także dla przyszłych mieszkańców Ziemi” – dodaje Izabella Kaluta, Wiceprezeska Fundacji Olgi Tokarczuk.
Newsletter Chcesz być informowany o nowościach na bieżąco?
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.
Zamów newsletter Wydawnictwa Literackiego
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.