18.03.2020

Zmarł Eduard Limonow

Był postacią nietuzinkową, barwną, skandalistą wywołującym skrajne emocje, podziwianym i znienawidzonym. Emmanuel Carrère tak pisał o nim w książce „Limonow”: „Był rzezimieszkiem na Ukrainie,  idolem sowieckiego undergroundu, kloszardem, a potem służącym miliardera na Manhattanie, był modnym pisarzem w Paryżu i żołnierzem, zagubionym gdzieś na Bałkanach. A teraz, w tym kolosalnym, postkomunistycznym burdelu – jest starym, charyzmatycznym wodzem partii młodych desperados. On sam widzi w sobie herosa, choć można uznawać go za skurwiela. I tu na razie kończę swój osąd. Ale pomyślałem, że jego epickie i niebezpieczne życie o czymś opowiada. Nie tylko o nim, o Limonowie, nie tylko o Rosji, lecz o historii nas wszystkich, od zakończenia drugiej wojny światowej.” Eduard Limonow zmarł w Moskwie w wieku 77 lat.

 

W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Emmanuel Carrère'a Limonow. Autorką przekładu była Magdalena Kamińska-Maurugeon.

 

Ponieważ jestem pisarzem, przyglądam się życiu pisarzy, szczególnie tych mniej lub bardziej przeklętych, bliskich mi lub nieznajomych, jak chociażby Orbitowski albo Limonow: z jedną walizką, z pokojów hotelowych do wynajmowanych mieszkanek, spod mostu do pałaców, z pałacu pod most, zawsze gotowi, żeby porzucić wszystko.

Szczepan Twardoch, „Przekrój”

 

Carrère miał o tyle uła­twione zadanie, że jego bohater również jest pisarzem. Wszystkie książki prozatorskie Limonowa są w gruncie rzeczy zbiorami dość szczerych wspomnień. Tym bowiem, co Eduarda Limonowa jako pisarza interesowało zawsze najbardziej, był on sam - working class hero, młodociany bandyta, undergroundowy artysta, zbunto­wany emigrant, radykalny polityk, więzień sumienia. Rzadko w jed­nym życiu spotyka się takie nagro­madzenie pozornie sprzecznych ról. Rzadko unikalna biografia daje szansę, by syntetycznie zreinterpretować losy świata po zakończe­niu II wojny światowej, i to po obu stronach żelaznej kurtyny.

Piotr Kofta, „Wprost”

 

Limonow w oczach Carrère'a to człowiek dążący do jednego - do tego, by być kimś, najlepiej największym z żyjących. Autor nie ma wątpliwości: Sawienko to rosyjski Barry Lyndon albo postać z Dostojewskiego. Jest w tym coś więcej: Limonow za wszelką cenę nie chciał być swoim oj­cem - tchórzliwym enkawudzistą, który na oczy nie widział wojny. Stąd zapewne decyzja o porzuceniu życia w Paryżu (od lat 80. był już obywatelem tego kraju) i po­wrocie do Rosji, a potem - wyprawa na wojnę do byłej Jugosławii, gdzie walczył ramię w ramię z serbskimi zbrodniarzami ostrzeliwującymi Sarajewo.

Łukasz Saturczak, „Tygodnik Powszechny”

 

Edouard Limonow, utalentowany radziecki poeta, później skandalizujący prozaik, emigrant w Nowym Jorku i Paryżu, obecnie lider radykalnej partii - to wymarzona postać dla biografa. Wyrazista i kontrowersyjna.

Stanisław Łubieński „Nowe Książki”

 

Carrère napisał jedną z najbardziej brawurowych powieści dekady, nie ma wątpliwości. Bohaterem jest Edouard Limonow, założyciel współczesnej rosyjskiej partii narodowo-bolszewickiej, wcześniej pisarz z ambicjami, bezpriziorny, awanturnik i tzw. ciekawy człowiek.

Łukasz Modelski, „Twój Styl”

 

Książkę Carrère'a o Ediczce Limonowie czyta się jak przygody barona Münchhausena, który znalazłszy się w bagnie, sam wyciągnął się za włosy.

Anna Żebrowska, „Gazeta Wyborcza”

 

Postać Limonowa pokazuje, że wykreować bohatera może i działalność opozycyjna, i kultura masowa, i przekonania nacjonalistyczne w jednym. Sprzeczność staje się zatem słowem, które najlepiej określa postać będącą w centrum zainteresowania francuskiego pisarza. Gdzieś w tle znajduje się również przygoda. Trudno bowiem oprzeć się wrażeniu, że działania Limonowa mają w sobie coś z aktywności awanturnika w starym stylu. Jest więc tutaj i rozmach, i brawura, i pewnego rodzaju naiwność. Wszystko to tworzy zdecydowanie wybuchową i kontrowersyjną mieszankę.

Bernadetta Darska, Onet.pl

Polecamy
Z poezji do polityki, z komunistycznej Moskwy na Manhattan, z Paryża do więziennej celi, z jednej miłości w drugą, czyli awanturnicze życie Edouarda Limonowa.

33,92 zł

Oprawa miękka

39,90 zł

25,42 zł

Ebook

29,90 zł
33,92 zł
25,42 zł
MOCNA POWIEŚĆ– JEJ BOHATERA NIEKONIECZNIE POLUBISZ, ALE GO NIE ZAPOMNISZ...

18,45 zł

CD w pudełku

36,90 zł

17,45 zł

MP3 do pobrania

34,90 zł
18,45 zł
17,45 zł
Newsletter Chcesz być informowany o nowościach na bieżąco?
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.
Zamów newsletter Wydawnictwa Literackiego
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.