Knausgård największą gwiazdą Big Book Festivalu

16.06.2014

W miniony weekend (14-15 czerwca) w Warszawie odbyła się druga edycja Big Book Festivalu. Jej program obejmował kilkadziesiąt różnych wydarzeń, zaś Wydawnictwo Literackie jako partner festiwalu współorganizowało kilka ciekawych spotkań i dyskusji z pisarzami.

 

W sobotę o 14:00 w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich odbyło się spotkanie „Ścieżka dźwiękowa transformacji” prowadzone przez Agnieszkę Szydłowską i Rafała Księżyka. O scenie muzycznej i przemyśle płytowym na przełomie lat 80. i 90. rozmawiali Tymon Tymański, Marcin „Tytus” Grabski z Asfalt Records oraz „gość spontaniczny”, basista i kompozytor Wojtek Mazolewski.

 

W sobotę miało również miejsce spotkanie z Karlem Ove Knausgårdem, które poprowadził Paweł Goźliński, a tłumaczyła Iwona Zimnicka (autorka znakomitego przekładu powieści Knausgårda). Wielbiciele „Mojej walki” wypełnili po brzegi salę Domu Plastyków, a ich zaangażowanie przejawiało się w licznie zadawanych pytaniach. Według organizatorów Karl Ove Knausgård okazał się największą gwiazdą tegorocznej edycji Big Book Festivalu.

 

Niedziela upłynęła pod znakiem historii - prawdziwych i zupełnie nieprawdopodobnych. Ignacy Karpowicz i Gavin Extence wzięli udział w gorącej dyskusji pod tytułem „W poszukiwaniu powieści doskonałej” prowadzonej przez Juliusza Kurkiewicza. Czytelnicy już wiedzą, że obaj autorzy mogą mieć na ten temat sporo do powiedzenia.

 

Na Dworcu Śródmieście Michał Nogaś poprowadził spotkanie z trojgiem wybitnych reporterów. O tym, dlaczego interesują nas doniesienia z krańców świata i o specyfice pracy dziennikarza zagranicznego opowiadali Barbara Włodarczyk, Jacek Hugo-Bader i Wojciech Jagielski.

 

We wnętrzach hotelu Bristol odbyły się dwie podróże w czasie z udziałem naszych autorów. Profesorowie Andrzej Chwalba i Ryszard Kaczmarek dyskutowali o ciszy przed burzą i I wojnie światowej podczas spotkania prowadzonego przez Marcina Majchrowskiego, zaś wieczorem w Barze Kolumnowym hotelu Bristol rozbrzmiewał jazz - ze starych płyt i na żywo: Krzysztof Karpiński (prawnik, pianista i miłośnik jazzu) opowiadał o mającej ukazać się jesienią książce „Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce”. Spotkanie prowadzone przez Tomasza Gregorczyka i Janusz Jabłońskiego nie ograniczyło się tylko do rozmowy. Zabrzmiały również przedwojenne nagrania orkiestr Jerzego Gerta, Ady’ego Rosnera i Henryka Warsa, a zwieńczeniem wieczoru był recital na dwa fortepiany w wykonaniu autora książki i Krzysztofa Sadowskiego.

Big Book Festival 2014 - fot. Bartłomiej Kwasek