Jonathan Coe

urodził się w Birmingham w 1961 roku. Studiował w Trinity College w Cambridge i na Uniwersytecie Warwick. Wykładał historię poezji, komponuje muzykę jazzową i kabaretową, od czasu do czasu gra z zespołami jazzowymi. Mieszka w Londynie.

Jest autorem licznych powieści, m. in. Dwarves of Heath (1990 r.), historii morderstwa, zekranizowanej pod tytułem Five secondo to spare. What a Carve Up! (1994 r.) - ostra satyra na życie w Wielkiej Brytanii w latach 80-tych - zyskała dużą popularność wśród krytyków i czytelników i otrzymała John Llewelyn Rhys Prize i francuską Prix du Meilleur Livre Etranger. Kolejna książka – Dom snu (1997 r., wyd. polskie Prószyński i S-ka, 2003 r.) – zdobyła Writers’ Guild Award i Prix Médicis Etranger; jest to historia grupy przyjaciół ze studiów, którzy po latach spotykają się w tajemniczym domu na szczycie urwiska. Rotters’ Club (2001 r., wyd. polskie Noir sur Blanc 2005 r.) z wielkim humorem i wnikliwością opisuje życie młodych ludzi w Birmingham w latach 70-tych - została zaadaptowana na potrzeby serialu dla telewizji BBC.

Coe jest także autorem biografii dwóch wybitnych aktorów: Jamesa Stewarta (James Stewart: Leading Man, 1994 r.) i Humphreya Bogarta (Humphrey Bogart: Take It and Like It, 1991 r.). Napisana przez niego biografia piarza B.S. Johnsona (Like a Fiery Elephant: The Story of B. S. Johnson,  2004 r.) zdobyła w 2004 roku Samuel Johnson Prize. Jego ostatnia książka to wydany w 2005 roku zbiór opowiadań  9th and 13th.

Jonathan Coe jest uważany za jednego z najbardziej błyskotliwych i interesujących współczesnych pisarzy brytyjskich.

Produktów na stronie: 20 40 80