Autor Plutonu Wyrzutków w Polsce – relacja

05.10.2012

3 października 2012, wczesne popołudnie. Drzwi w hali przylotów na Okęciu otwierają się, wychodzi potężnie zbudowany facet w koszulce z Myszką Miki i wita się z nami serdecznie. To Sean Parnell, były komandos sił powietrznodesantowych, który przez 6 lat służył w legendarnej 10. Dywizji Górskiej i odszedł ze służby w stopniu kapitana. W tym samym momencie księgarze w całym kraju kończą rozkładać na półkach egzemplarze Plutonu Wyrzutków – książki, którą Sean Parnell pisał po to, aby pokazać prawdziwe oblicze wojny w Afganistanie i oddać hołd towarzyszom broni, a która przez dziesięć tygodni nie opuszczała listy bestsellerów „New York Timesa”.

W drodze do hotelu Sean rozgląda się nieustannie i zadaje mnóstwo pytań: o mijane budynki, najnowszą historię Polski, powstanie warszawskie i nasz stosunek do kandydatów na prezydenta USA. Niedługo później lądujemy w Empiku, gdzie na autora czeka publiczność i prowadzący spotkanie dziennikarz Polskiego Radia Wojciech Cegielski (fot. Piotr Herzog dla EMPiK).


 
Po godzinie w krzyżowym ogniu pytań w planie zostaje nam już tylko jeden punkt: relaks przy stole zastawionym lokalnymi smakołykami. („Proszę piwo, tylko KONIECZNIE polskie!”)

Czwartkowy poranek rozpoczynamy od wizyty w Dzień Dobry TVN, Sean Parnell jest pod wrażeniem profesjonalizmu dziennikarzy i ekipy, na bieżąco dzieli się swoimi spostrzeżeniami za Twitterze, przyjmuje gratulacje od amerykańskich przyjaciół i fanów.


 
Później spotykamy się z przedstawicielami prasy i radia, Sean Parnell jest wyraźnie poruszony, kiedy opowiada o wojnie i o wielkiej pracy, jaką muszą wykonać powracający żołnierze, by uporać się z wojenną traumą. Autor Plutonu Wyrzutków stara się wspierać amerykańskich weteranów jako ekspert przed różnymi komisjami oraz jako doradca rządu amerykańskiego w sprawach polityki zagranicznej i zbrojnej.


Serię rozmów podsumowuje zdaniem: „To niesamowite, że musiałem przyjechać do Polski, żeby wreszcie udzielać porządnych wywiadów na temat Plutonu Wyrzutków!”


Zainteresowanie historią Polski przeradza się w fascynację, kiedy zwiedzamy Muzeum Powstania Warszawskiego. Widok weterana wojny w Afganistanie, który z niedowierzaniem kręci głową, poznając historię bohaterstwa warszawiaków i bestialstwa okupantów, robi ogromne wrażenie.

Wieczór spędzamy dla odmiany przy arcydziełach kuchni serbskiej (za to napoje – znów – wyłącznie krajowej produkcji). Potem pozostaje nam już tylko pożegnać się i wymienić ostatnie spostrzeżenia: Sean Parnell podkreśla, jak bardzo się cieszy, że polskie wydanie Plutonu… jest pierwszą edycją zagraniczną, mimo że prawa wydawnicze zostały już sprzedane do wielu krajów i przygotowywane są m.in. wydania czeskie, niemieckie, a nawet chińskie.

Załoga Wydawnictwa Literackiego serdecznie dziękuje grupie specjalnej złożonej z przyjaciół skupionych wokół miesięcznika „Komandos” i Kompletów Strzeleckich. Razem stworzyliśmy wspaniałą kompanię!