Akcja #wtrybieczytania – odsłona 2

27.03.2020

Ponieważ większość z nas spędza całe dnie w domach, postanowiliśmy poprosić o wsparcie Wasze ulubione autorki i Waszych ulubionych autorów, by wspólnie pomóc Wam w zagospodarowaniu czasu.

 

Bądźcie #wtrybieczytania i skorzystajcie z rabatu na wydania papierowe, e-booki, oraz wersje audio książek, polecanych przez autorów WL na ten trudny czas. Zasady są proste: co piątek, dopóki trwa kwarantanna, pisarki i pisarze przedstawiają swoje czytelnicze typy, a my przygotowujemy dla Was ofertę specjalną.

 

Dzisiaj #wtrybieczytania Julia Fiedorczuk poleca dwie kultowe pozycje: Drogę Cormaca McCarthy’ego i Bajki robotów Stanisława Lema, a my dorzucamy od siebie 40% rabatu:

 

Lubię czytać literaturę science fiction sprzed lat, bo ciekawi mnie, w jakim stopniu zawarte w niej wyobrażenia przyszłości sprawdzają się lub mają szansę się sprawdzić. Postęp technologiczny przebiega zwykle inaczej, niż wyobrażali to sobie pisarze przed paroma dekadami, ale najlepsza literatura science fiction zawiera głębokie intuicje innego rodzaju – na przykład dotyczące związanych z nowymi technologiami dylematów etycznych czy zagrożeń. Wydane po raz pierwszy w 1964 roku Bajki robotów Stanisława Lema to klasyka tego gatunku – a jednocześnie świetna rozrywka dla czytelników w różnym wieku. Poważny namysł nad ludzkimi sprawami łączy się w nich z humorem i żywotną wyobraźnią, której tak bardzo nam teraz potrzeba.

 

Jeśli zaś chodzi o przewidywanie przyszłości, to nie chcielibyśmy, aby ziściła się wizja odmalowana przez Cormaca McCarthy’ego w powieści Droga (tłum. Robert Sudół). Ten wybitny stylista, poeta mroku, dokonał w niej swoistej wolty, zaskakując swoich czytelników bezkompromisowym opisem miłości – miłości ojca, który prowadzi swojego syna przez świat po nieokreślonej apokalipsie. Mimo brutalności tej opowieści jest w niej też nadzieja. Że można kochać kogoś lub coś bardziej niż samego czy samą siebie – dzięki takiej miłości człowiek staje się wolny”.

 

                                                                                   Julia Fiedorczuk

                                                                      

 

Zamawiajcie, ściągajcie, czytajcie, słuchajcie!
https://bit.ly/wtrybieczytania2

 

 

Fot. Albert Zawada dla WL