40. rocznica pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest!

17.02.2020

Nagranie z 17 lutego, godzina 14.30

 

Andrzej Zawada: Halo, dwójka, halo, dwójka, słyszymy, gdzie jesteście? Odbiór!

Leszek Cichy: Jak myślicie?!

Andrzej Zawada: Halo, halo, nie słyszę! Odbiór!

Cisza…

Andrzej Zawada: Halo, halo, Leszek, Krzysztof. Odbiór!

Leszek Cichy: Jesteśmy na szczycie, czy nas słyszycie!?

Andrzej Zawada: Nie słyszę! Powtórz, powtórz, gdzie jesteście?!

Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki: Na szczycie Mount Everestu! Zimą! Polacy!

Krzysztof Wielicki: Wasza to zasługa! To dzięki wam!

Andrzej Zawada: Hurra! Hurra! Na szczycie! Halo, baza, są na szczycie! Ściskamy, całujemy was! Rekord świata!

Leszek Cichy: Strasznie wiało po drodze! Mamy dowód. Na ostatnim odcinku strasznie wiało. Naprawdę. Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli…

 

Dokładnie 40 lat temu, 17 lutego 1980 roku o godzinie 14.25, Leszek Cichy wraz z Krzysztofem Wielickim stanęli na wierzchołku Góry Gór. Jako pierwsi ludzie weszli zimą na szczyt ośmiotysięczny, od razu najwyższy, rozpoczynając tym samym zimową odyseję Lodowych Wojowników.

 

W sobotę w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyły się uroczyste obchody rocznicy zorganizowane przez Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady, podczas których na jednej scenie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – himalaiści, którzy zdobyli na szczyt, a także żyjący uczestnicy tej przełomowej wyprawy. Jednym z prowadzących uroczystość był Piotr Trybalski, który wysłuchał opowieści Leszka Cichego o zimowym Evereście w książce „Gdyby to nie był Everest…”.

 

 

Rocznica zimowego wejścia na Everest to także biegi organizowane wielu miastach – biegacze pokonali dystans 8848 m m.in. w Warszawie, Kielcach i Szczecinie. Wciąż trwa jeszcze jeden bieg – wirtualny bieg „Zdobądź swój Everest” współorganizowany przez Wydawnictwo Literackie. Do końca dnia 17 lutego kilkuset zapisanych biegaczy w różnych częściach Polski ma zadanie pokonać dystans równy wysokości Mount Everestu. Biegacze w ten sposób oddadzą hołd polskim himalaistom. Wydawnictwo Literackie jest fundatorem medali w tym niezwykłym biegu.