Wręczono Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

03.12.2019

Po raz 19. przyznano Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego za publikacje dotyczące dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską od średniowiecza do współczesności.

 

Kapituła Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego podjęła decyzję, że w XIX edycji konkursu spośród nominowanych prac Nagrodę Główną, sponsorowaną przez Wydawnictwo Literackie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w wysokości 15 tysięcy złotych (ok. 3500 Euro), otrzymuje praca Vojislava G. Pavlovicia, De la Serbie vers la Yougoslavie. La France et la naissance de la Yougoslavie: 1878-1918. Laureat od roku 2003 jest związany z Instytutem Bałkanistyki Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk w Belgradzie, gdzie obecnie pełni obowiązki dyrektora. Był również wykładowcą w Katedrze Historii Powszechnej Nowożytnej Uniwersytetu Belgradzkiego. Do jego zainteresowań należą: stosunki międzynarodowe w XX wieku, historia Bałkanów w XIX-XX w., historia obszaru jugosłowiańskiego, historia zimnej wojny. Jest autorem książki pt. „Od monarhije do republike” (De la monarchie à la république. Les États-Unis et la Yougoslavie pendent la II guerre mondiale”, Belgrad 1998) oraz licznych publikacji naukowych wydanych w języku serbskim oraz językach kongresowych. Nagrodzona książka prof. Pavlovicia jest poszerzoną wersją pracy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Sorbonne-Paris IV.

Jednocześnie Nagrodę Specjalną im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego otrzymali Gaëtan Nocq oraz Isabelle Davion za książkę „Le rapport W - Infiltré à Auschwitz”, wydaną przez Éditions Daniel Maghen. Gaëtan Nocq jest młodym, utalentowanym francuskim artystą. Isabelle Davion jest profesorem Sorbony od lat zajmującą się historią Polski i popularyzującą ją we Francji. Książka jest kolejnym, fascynującym wydaniem w języku francuskim raportu Witolda Pileckiego. Kolejnym, bo francuskojęzyczną wersję raportu prof. Isabelle Davion ogłosiła już wcześniej drukiem. Tym razem jednak mamy do czynienia z pracą opartą o artystyczną wizję autentycznych miejsc i dokumentów związanych z ucieczką Pileckiego, widzianych oczami Nocqa i zawierającą komiksowe wydanie opowieści opatrzonych naukowym komentarzem Davion. Jest niezwykle ciekawa w formie i bardzo istotna dla popularyzacji we Francji wiedzy o okupacji niemieckiej w Polsce. Kapituła Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, kierując się faktem, że obaj patroni nagrody są bohaterami wojennymi doświadczonymi przez wojnę w sposób szczególny, zdecydowała się zrezygnować w tym roku z nagrody honorowej, a w jej miejsce przyznać nagrodę specjalną w tegorocznej, międzynarodowej edycji konkursu.

Nagrody wręczył Jego Magnificencja Rektor UJ Prof. dr hab. Wojciech Nowak w towarzystwie Pani Anny Zaremby-Michalskiej, Prezes Zarządu WL, i Dziekana Wydziału Historycznego Prof. dr hab. Jana Święcha oraz prezesa zarządu głównego PTH, prof. Krzysztofa Mikulskiego i prezesa Krakowskiego Oddziału PTH prof. Krzysztofa Zamorskiego. Uroczystość miała miejsce 3 grudnia o godz. 12.00 w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego. Tradycyjnie przed rozpoczęciem uroczystego wręczenia nagrody delegacje Wydziału Historycznego UJ, Instytutu Historii UJ, Wydawnictwa Literackiego oraz Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego złożyły w Collegium Witkowskiego wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi profesorów Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.