3.09.2019

Netflix zapowiada serial na podstawie "Starości aksolotla" Jacka Dukaja

Jak przetrwać w świecie, w którym życie organiczne nie jest możliwe?

Netflix ogłasza serial na podstawie książki Jacka Dukaja Starość aksolotla

 

Doskonała wiadomość dla miłośników twórczości Jacka Dukaja! Netflix zapowiada na rok 2020 premierę serialu Into the Night opartego na Starości aksolotla. Wcześniej, pod koniec października tego roku, Wydawnictwo Literackie opublikuje Starość aksolotla w papierze - będzie to pierwsze wydanie tego tekstu w tradycyjnej formie książki, albowiem dotychczas ten tekst Dukaja dostępny był wyłącznie w postaci elektronicznej.

W oficjalnym komunikacie Netfixa czytamy, iż pierwszy sezon serialu składał się będzie z 6 odcinków. Reżyserią zajął się duet belgijskich twórców Inti Calfat i Dirk Veheye (Over Water). Scenarzystą, showrunnerem i producentem wykonawczym jest Jason George (The Protector, Narcos). W produkcję zaangażowani są także Tomek Bagiński, DJ Talbot oraz sam Jacek Dukaj.

SerialInto the Night, podobnie jak tekst Dukaja, opowiada historię przetrwania ludzkości w obliczu globalnej katastrofy. Na ekranie zobaczymy aktorów z kilku europejskich krajów: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji i Turcji.

Akcja serialu zaczyna się, gdy Słońce zaczyna emitować promieniowanie zabójcze dla wszelkiego życia białkowego, sterylizując Ziemię w miarę jej obrotów w cyklu dnia i nocy. Akcja skupia się na pasażerach i załodze samolotu przygotowującego się właśnie do nocnego lotu z Brukseli, którzy na jego pokładzie uciekają odtąd przed świtem – w bezpieczeństwo nocnych ciemności. W samolocie znajdują się przedstawiciele różnych narodów i języków, są tu pasażerowie bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi. Tych pozornie zwykłych podróżników łączy jedno: chęć przeżycia.

„Into the Night stawia to fundamentalne pytanie, które w dzisiejszych czasach pada coraz częściej: czy ludzie potrafią się jeszcze zjednoczyć dla wspólnego celu, czy raczej podzielą nas egoistyczne interesy?” – mówi showrunner serialu Jason George. „Zachwycił mnie pomysł, w którym pasażerowie komercyjnego lotu tworzą społeczność z przypadku, skupiającą nieznajomych o różnych życiorysach i systemach wartości. Czasami takie spotkania prowadzą do przyjaźni. A czasami ludzie się kłócą o podłokietniki...

Tomek Bagiński, producent: „Pomysł zaczerpnięty jest z książki Jacka Dukaja Starość aksolotla traktującej o transhumanizmie. To, co najbardziej mi się w nim spodobało, to nieuchronność apokalipsy i myśl, że możesz przed nią uciec na pokładzie samolotu razem z grupą obcych ludzi, którzy nawet nie mówią w tym samym języku. Nigdy nie znamy ludzi, z którymi podróżujemy – aż tu odkrywasz, że to oni są teraz całym twoim plemieniem, i od nich zależy twoje przeżycie – to buduje wielką dramaturgię i thrillerowe napięcie.”

 

Starość aksolotlaJacka Dukaja po raz pierwszy ukazała się w marcu 2015 roku jako projekt Allegro przy współpracy z Wydawnictwem Literackim. Książka dostępna była wyłącznie jako ebook. Wydawnictwo Literackie, które od 17 lat publikuje książki Jacka Dukaja, zapowiada na listopad 2019 pierwsze wydanie Starości aksolotla w postaci papierowej książki.

Multimedia

Kierunek: Noc | oficjalny teaser

Newsletter Chcesz być informowany o nowościach na bieżąco?
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.
Zamów newsletter Wydawnictwa Literackiego
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.