Wydawnictwo Literackie podsumowuje 2018 rok

07.01.2019

Rok 2018 już za nami. Zanim przedstawimy Państwu najgorętsze zapowiedzi na pierwsze miesiące roku 2019, spróbujmy podsumować miniony. Pod wieloma względami był on dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowy. Dlaczego?

 

Po pierwsze jubileusz. Ubiegły rok upłynął w WL pod znakiem 65. urodzin. Wydawnictwo powstało na początku 1953 roku i w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy często do tej daty powracaliśmy – w wielu miejscach i przy wielu okazjach – choćby na naszym profilu facebookowym, a także podczas Targów Książki w Warszawie – przypominaliśmy o 65-leciu i przełomowych dla naszej oficyny wydarzeniach. Punktem kulminacyjnych rocznicowych obchodów był majowy przyjazd do Polski znakomitego tureckiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla Orhana Pamuka. Autor Śniegu, Stambułu i Nazywam się czerwień spotkał się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie. W stolicy Orhan Pamuk był gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof oraz gościem warszawskich Targów Książki. Jeszcze nigdy nasze targowe stoisko nie było tak oblegane przez czytelników, jak podczas sesji autografów tureckiego pisarza. Pamuk odwiedził też Kraków. Spotkanie z noblistą w Międzynarodowym Centrum Kultury z pewnością zapisało się jako jedno z najważniejszych wydarzeń literackich pod Wawelem w ciągu ostatnich lat.

 

A skoro już mowa o zagranicznych pisarzach, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego, warto też przypomnieć, że czerwcu gwiazdą  Big Book Festivalu była islandzka pisarka Sigridur Hagalin Bjornsdottir, autorka powieści Wyspa.  Również w czerwcu z czytelnikami w Gdańsku spotkała się Maja Lunde, norweska autorka bestsellerów Historia pszczół i Błękit. W październiku Polskę odwiedziła najpopularniejsza litewska powieściopisarka Kristina Sabaliauskaite, autorka sagi Silva rerum, która była gościem Festiwalu Schulza we Wrocławiu i krakowskiego Festiwalu Conrada. W tym ostatnim wzięli też udział norweski pisarz Lars Saabye Christensen, autor powieści Magnes, oraz słynny argentyński reportażysta Martín Caparrós.

 

Rok 2018 to także czas nagród. Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem było przyznanie Międzynarodowej Nagrody Bookera Oldze Tokarczuk i tłumaczce powieści Bieguni na język angielski Jennifer Croft. Sukces ten odbił się szerokim echem i powszechnie uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych nie tylko roku, ale i ostatniego ćwierćwiecza. Opublikowana w Wydawnictwie Literackim dziesięć lat wcześniej powieść błyskawicznie powróciła na listy bestsellerów i w ciągu kilku miesięcy sprzedała się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy. Na tym nie koniec – wkrótce po Bookerze powieść Bieguni zdobyła nominację do amerykańskiej nagrody National Book Award, a francuski przekład Ksiąg Jakubowych wyróżniono Nagrodą im. Jana Michalskiego.

 

Wyróżnienia i nagrody otrzymywali także inni twórcy związani z WL. Ignacy Karpowicz za powieść Miłość zdobył wyróżnienie Śląski Wawrzyn Literacki. Anna Kamińska otrzymała za książkę Białowieża szeptem Nagrodę im. W. Kazaneckiego. Wanda - biografia Wandy Rutkiewicz autorstwa Kamińskiej była nominowana do Bestsellerów Empiku za rok 2017. Martynę Bundę za debiutancką powieść Nieczułość wyróżniono Nagrodą Gryfia i I Pomorską Nagrodą Literacką. Nieczułość była ponadto nominowana do Narody Gdynia, Nagrody Conrada, trafiła też do dwudziestki Literackiej Nagrody Nike razem z książkami Ewy Lipskiej Pamięć operacyjna i Andrzeja Mencwela Toast na progu. W ścisłym finale Nike znalazł się ostatecznie tomik Ewy Lipskiej.

 

Zauważono też inne tomy poetyckie opublikowane przez Wydawnictwo Literackie – do Nagrody Orfeusz nominowano wiersze Natalii de Barbaro, Ewy Lipskiej, Jarosława Mikołajewskiego, Piotra Szewca i Adama Wagi. Nagrodę im. Bednarczyków za tom Skok w dal otrzymał z kolei Jerzy Kronhold.

Wśród książek historycznych w roku 2018 uhonorowano: Pierwszą zdradę zachodu Andrzeja Nowaka Nagrodą Historyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych, natomiast Włodzimierz Mędrzecki otrzymał Nagrodę Klio za Kresowy kalejdoskop. Do Nagrody Moczarskiego za pracę Komunizm po polsku nominowany był Nikołaj Iwanow.

Warto wspomnieć także o plebiscycie na najważniejsze książki stulecia ogłoszonym przez radiową Trójkę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Głosami słuchaczy pierwsze trzy miejsca zajęły powieści wydawane od lat przez WL: Solaris Stanisława Lema, Inny świat Gustawa Herlinga–Grudzińskiego i Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

 

Była już mowa o sukcesie sprzedażowym powieści Bieguni, pora najwyższa przedstawić sukces innych książek – nowości wydanych w roku 2018. W ciągu minionych miesięcy mieliśmy zaszczyt opublikować nowe teksty cenionych i popularnych twórców, takich jak Olga Tokarczuk Katarzyna Grochola, Dorota Masłowska, Szczepan Twardoch czy Jerzy Pilch.

 

Oto 15 tytułów Wydawnictwa Literackiego najchętniej kupowanych przez czytelników w ciągu minionego roku:

 

  1. Olga Tokarczuk Opowiadania bizarne
  2. Katarzyna Grochola Pocieszki
  3. Szczepan Twardoch Królestwo
  4. Yuval Noah Harari Homo deus
  5. Dorota Masłowska Inni ludzie
  6. Kerry Fisher Posłuszna żona
  7. Yuval Noah Harari 21 lekcji na XXI wiek
  8. Karol Wojtyła Kazanie na Areopagu
  9. Kelly Barnhill Dziewczynka, która wypiła księżyc
  10. Sigridur Hagalin Bjornsdottir Wyspa
  11. Maja Lunde Błękit
  12. Piotr Stelmach Lżejszy od fotografii
  13. Yuval Noah Harari Sapiens. Od zwierząt do bogów
  14. Piotr Trybalski Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników
  15. Jerzy Pilch Żywego ducha

 

Sukces komercyjny opublikowanych tytułów szedł w parze z wartościami literackimi i artystycznymi. Książki WL-u, co nas bardzo cieszy, zostały zauważone w wielu plebiscytach i podsumowaniach roku. Magazyn „Książki” w swojej dziesiątce książek roku 2018 umieścił Innych ludzi Doroty Masłowskiej. Książka ta trafiła także do dziesiątki polskich książek w podsumowaniu tygodnika „Polityka” – razem z powieścią Królestwo Szczepana Twardocha. W dziesiątce książek zagranicznych „Polityka” wyróżniła Fizykę smutku Georgiego Gospodinowa i 6. tom Mojej walki Karla Ove Knausgårda.

 

Wydawnictwo Literackie jak co roku brało też udział w licznych imprezach o charakterze targowym – byliśmy obecni m.in. na targach w Gdańsku, Białymstoku, Katowicach, Poznaniu, Opolu. Najwięcej czytelników odwiedziło nasze stoiska podczas targów książki w Warszawie i Krakowie, dość wspomnieć, że w roku 2018 na tych imprezach odnotowaliśmy rekordową frekwencję i rekordową sprzedaż książek. Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom i życzymy samych pozytywnych literackich doznań w 2019 roku.