Co naprawdę wydarzyło się pod K2?

21.06.2018

K2. Góra zabójca. Ci, którym udało się ją zdobyć, mówią jednym głosem: to najtrudniejsza góra świata, zimą nikt jej nie pokona. No chyba że… Polacy.
 
 
19 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników Piotra Trybalskiego – książka będąca reporterskim  zapisem, analizą jednej z największych w historii himalaizmu zimowej wyprawy na drugi szczyt Ziemi i próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego zimowe wspinaczki w górach najwyższych stały się domeną Polaków. 
 
 
Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, 8611 m n.p.m., która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie.  Doborowy oddział himalaistów dowodzony przez legendarnego  Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry – wszystko to rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.
 
 
Książka Wszystko za K2 krok po kroku opisuje całą ekspedycję  – obserwujemy przygotowania do wyprawy, wylot himalaistów do Pakistanu, wędrówkę  przez lodowiec Baltoro do bazy, położonej na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m., proces aklimatyzacji i oczekiwanie na  okna pogodowe, które umożliwiłyby akcję górską. Są więc surowe i nieprzewidywalne warunki, wymagające niezwykłej wytrzymałości, jest zamknięty krąg śmiałków, poczucie wspólnoty, a w końcu starcie charakterów, ambicji i determinacji - narastające konflikty i kryzysy. Autor relacjonuje akcję ratunkową po Élisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat oraz samotny, brawurowy atak szczytowy Denisa Urubki, zakończony powrotem himalaisty do Polski. 
 
 
Piotr Trybalski postanowił opisać zimowe zdobywanie najwyższych szczytów nie tylko z perspektywy tych, którzy dzień po dniu walczyli o każdy metr K2, ale także tych, którzy zostali w kraju – himalaistów, wspinaczy, ekspertów i miłośników gór. Wielu z nich nie ukrywało krytycznego stosunku do przebiegu wyprawy i podsycanej przez media wysokogórskiej euforii. 
 
 
Co poszło nie tak – dlaczego tak długo przygotowywana i kosztowna wyprawa nie zakończyła się wejściem na szczyt? A właściwie, po co polskim himalaistom zimowe wejście na K2? To realny cel, czy raczej przejaw narodowej megalomanii? 
 
 
Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników to znakomity reportaż, ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.