9.01.2018

Jubileuszowy rok Wydawnictwa Literackiego

Przywitaliśmy 2018 rok. Dla Wydawnictwa Literackiego będzie to rok szczególny, najbliższe 12 miesięcy upłynie bowiem pod znakiem jubileuszu 65-lecia.

Wydawnictwo Literackie powstało na początku 1953 roku. Pierwszym dyrektorem oficyny był Aleksander Słapa, a redaktorem naczelnym wybitny krytyk, członek zespołu redakcyjnego „Życia Literackiego”, dr Henryk Vogler. W programie wydawniczym nowo utworzonej oficyny znalazły się pozycje z literatury współczesnej, klasycznej i społeczno-naukowej. Pierwszą zapowiadaną książką miał być wybór listów Juliana Marchlewskiego do Stefana Żeromskiego i Władysława Orkana. Kiedy jednak w czerwcu 1953 roku pojawiły się publikacje Wydawnictwa Literackiego, były to najpierw Wybór poezji Adama Asnyka, Dwie noce Walerego Łozińskiego, powieść W Roztokach Władysława Orkana, Igrce w Barbakanie Adama Polewki oraz poemat o Koperniku Tadeusza Śliwiaka Astrolabium z jodłowego drzewa. W 1953 roku ukazały się także książki Ludwika Jerzego Kerna, Henryka Markiewicza i Sławomira Mrożka. Tak oto rozpoczęła się historia WL.

Dziś Wydawnictwo Literackie to jedno z najbardziej prestiżowych i rozpoznawanych wydawnictw (nie tylko w Polsce). Inspiruje najciekawsze zjawiska literackie oraz publikuje najwybitniejszych twórców polskich i światowych: pisarzy, poetów, eseistów, historyków i badaczy kultury.

Każdego roku nakładem WL ukazuje się ponad 100 nowych tytułów z różnych kategorii: literatury, szczególnie pięknej polskiej i obcej, literatury faktu – w tym cenionych książek wspomnieniowych, historycznych, popularnonaukowych – oraz literatury dla dzieci młodzieży. Wystarczy wymienić największe bestsellery minionego 2017 roku:

1.      Anna Kamińska Wanda

2.      Anna Brzezińska Córki Wawelu

3.      Szczepan Twardoch Ballada o  pewnej panience

4.      Dorota Masłowska Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu

5.      Anna Kamińska Białowieża szeptem

6.      Jerzy Pilch Portret młodej wenecjanki

7.      Ignacy Karpowicz Miłość

8.      Timothy Walker Fińskie dzieci uczą się najlepiej

9.      Anne-France Dautheville Sekrety roślin

10.  Jacek Tacik Zamach

11.  Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski Ja, pustelnik

 

Jak będziemy obchodzić jubileusz 65-lecia? Dla czytelników szykujemy liczne niespodzianki, o niektórych nie możemy jeszcze mówić, ale jedno już możemy ogłosić. W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się wiele książek, na które czytelnicy czekają i które mają szansę stać się prawdziwymi literackimi wydarzeniami. Oto wybór kilku zapowiedzi.

Już w styczniu ukaże się najnowsza książka cenionego historyka Andrzeja Chwalby Legiony 1914-1918.  To kompletna legionowa historia i mitologia w jednym pasjonującym tomie.W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Andrzej Chwalba proponuje książkę, jakiej przez dekady brakowało na polskim rynku: napisaną żywym językiem popularną syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski. A jacy naprawdę byli legioniści? Jak żyli na co dzień? Jakie przyświecały im idee i czy udało się je zrealizować? Sądzimy, że historia Legionów jest powszechnie znana, ale czy wiemy, które jej elementy są prawdziwe, a które należy uznać za mity? W swej najnowszej książce Andrzej Chwalba stawia te i inne, nowe pytania na temat Legionów i stara się na nie odpowiedzieć.

Również w styczniu duża dawka literatury pięknej. Steve’a Sema-Sandberga nie trzeba przedstawiać polskim czytelnikom – powieści Biedni ludzie z miasta Łodzi i Wybrańcy spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem. Najnowsza powieść szwedzkiego pisarza to Burza – książka inna niż poprzednie, kameralna i wyciszona, ale jednocześnie pełna emocji i napięć. Tym razem Sem-Sandberg opowiada historię Andreasa, który na niewielkiej wyspie u wybrzeża Norwegii stara się odkryć tajemnicę swego pochodzenia. Literatura najwyższej próby.

Człowiek tygrys Eki Kurniawana zapewnił Indonezyjczykowi nominację do Nagrody Bookera oraz zwycięstwo w plebiscycie na książkę roku „Financial Times”. Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać.

W lutym książka, na którą czekały tysiące czytelników – szósty tom Mojej walki Karla Ove  Knausgårda. Z tomu finałowego wyłania się najpełniejszy obraz pisarza, męża i człowieka. Knausgård, autor a zarazem bohater powieści, stoi u progu największego przełomu w swoim życiu — właśnie ukazuje się pierwszy tom Mojej walki, powieści, która na zawsze odmieni życie jego i jego najbliższych, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem… Zanim świat uzna go za międzynarodową sensację przyjdzie zmierzyć mu się ze skandalem, pozwem sądowym oraz załamaniem nerwowym żony. Oto cena sukcesu.

W tym samym miesiącu jeszcze jedno ciekawe wydarzenie z północy Europy. Wyspa to debiut islandzkiej pisarki Sigridur Hagalin Bjornsdottir. Książka łączy w sobie elementy thrillera, political fiction i dystopii, a przedstawia wizję tego, co mogłoby się stać na Islandii, gdyby nagle straciła kontakt ze światem zewnętrznym. Powieść wywołała żywą dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa demokratycznego, ogłoszono ją także najlepszym islandzkim debiutem ostatnich lat.

Zajrzyjmy na jeszcze jedną wyspę – na Tasmanię. Najnowszą wydaną w Polsce powieścią Richarda Flanagana będzie Nieznana terrorystka. Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną  w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a próbujący za wszelką cenę ratować swoją karierę zramolały dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki.

Miłośnicy historii powinni zwrócić uwagę na biografię Rasputina pióra znakomitego amerykańskiego historyka Douglasa Smitha. Pisząc tę książkę, Smith dotarł do wielu nowych źródeł, zarówno rosyjskich, jak obcych, w tym do tajnych raportów ambasadorów państw zachodnich. Dzięki setkom stron materiałów zdołał zrekonstruować historię Rasputina o wiele dokładniej od poprzedników, podkreślając m.in. to, w jaki sposób i w jakim stopniu Rasputin sam siebie wykreował, stając się – de facto – celebrytą.

Na marzec Wydawnictwo Literackie zapowiada powrót Martina Caparrosa, autora słynnego reportażu Głód. Książka Księżyc. Od nowiu do nowiu to wynik podróży, jaką argentyński pisarz odbył na zlecenie ONZ do różnych zakątków świata – Caparros miał spotkać się z emigrantami i ludźmi wykluczonymi, a następnie napisać reportaż. Argentyńczyk zrobił to jednak po swojemu – Księżyc to nie tylko wstrząsająca literatura faktu, to nie tylko tekst o wykluczeniu, handlu ludźmi i głodzie, to coś więcej, to książka o rozterkach reportera i niezrozumieniu mechanizmów, które sprawiają, że jedna część świata opływa w dostatki, a druga skazana jest na przerażającą biedę i cierpienie. Jak zwykle w przypadku Caparrosa, mocna i bardzo potrzebna książka.

W marcu ukaże się także niezwykły thriller – powieść Eleny Varvello Czy mnie słyszysz? ogłoszono książką roku 2016 we Włoszech. Rok 1978. 16-letni Elia mieszka z rodzicami w małym przemysłowym miasteczku na północy Włoch, prowadząc zwyczajne życie. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się ze Stefano. Zakochuje się też w jego matce, pięknej 36-letniej Annie, pierwszą szczeniacką miłością… W tym czasie Ettore, ojciec Elii, traci pracę, odsuwa się od świata i coraz bardziej dziwaczeje. Psują się relacje w rodzinie. Miasteczko od pewnego czasu żyje tajemniczą śmiercią małego chłopca, więc kiedy Ettore porywa nastolatkę i wywozi ją do lasu, podejrzenia szybko padają na niego. Poruszająca opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i trudnych relacjach rodzinnych, zaburzonych chorobą psychiczną ojca.  Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron i co warto podkreślić – wyróżnia się wysokim poziomem literackim.

I może jeszcze jedna niezwykła książka. W kwietniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Homo deus. Krótka historia jutra – światowy bestseller, druga książka Yuvala Noah Harariego, jednego z najbardziej inspirujących naukowców naszych czasów. W swej poprzedniej książce Sapiens Harari skupiał się na historii ludzkości i na tym, jak ze zwierzęcia człowiek przeistoczył się we władcę świata. Homo deus to współczesność i wizja, jak człowiek będzie się rozwijał przez najbliższe kilkadziesiąt lat. A jest to wizja fascynująca i przerażająca zarazem – jedną z tez Harariego jest to, że już wkrótce człowiek stanie się nieśmiertelny.

To tylko krótki przegląd zapowiedzi, ciekawych książek oczywiście będzie więcej – o wszystkich informować będziemy na naszym profilu FB, a także na stronie www.wydawnictwoliterackie.pl.


Newsletter Chcesz być informowany o nowościach na bieżąco?
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.
Zamów newsletter Wydawnictwa Literackiego
Administratorem Państwa danych osobowych jest Wydawnictwo Literackie sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 1. Podany przez Państwa adres e-mail będzie przetwarzany w celu wysyłki newslettera. Informacja o: sposobie przetwarzania danych osobowych oraz katalogu Państwa uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych - opisana została w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu.