Pierre Assouline w Krakowie

17.10.2017

Wydawnictwo Literackie i Oficyna Nor Sur Blanc zapraszają na spotkanie z Pierrem Assouline'em – członkiem Akademii Goncourtów, pisarzem i krytykiem literackim, wybitną osobistością francuskiego życia literackiego.

Spotkanie zatytułowane "Pierre Assouline - krytyk niepokorny, czyli literatura jeszcze nie umarła" odbędzie się w czwartek 26 października o godz. 18.00 w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego (ul. Długa 1).

Rozmowę o francuskiej literaturze współczesnej, nowych gwiazdach znad Sekwany i literackich sporach poprowadzi tłumaczka, członek redakcji „Literatury na świecie” Anna Wasilewska.

 

Pierre Assouline w Krakowie

Czwartek, 26 października, godz. 18.00

Sala Mehofferowska Wydawnictwa Literackiego, ul. Długa 1

Wstęp wolny.

 

Pierre Assouline urodził się 17.04.1953 r. w Casablance (wówczas Maroko francuskie), dzieciństwo spędził w miejscu urodzenia. Studiował w Paryżu. Jest dziennikarzem, autorem audycji radiowych, biografem - między innymi Marcela Dassaulta, Georgesa Simenona, Gastona Gallimarda (wyd. polskie Gaston  Gallimard: pół wieku francuskiego edytorstwa, 1996), Jeana Jardina, Daniela-Henry’ego Kahnweilera. Wydał także kilka powieści, wśród nich La Cliente (1998, wyd. polskie Klientka, Noir sur Blanc 2000), Double vie (2002),  Lutetia (2005, wyd. polskie Oficyna Foksal 2012), Le portrait (2007, wyd. polskie Portret Noir sur Blanc 2010), a najnowsza, wydana w 2016 r., to Golem.

 W latach 1993-2004 był redaktorem naczelnym magazynu "Lire", jednego z najważniejszych opiniotwórczych francuskich czasopism literackich. Jest także członkiem redakcji magazynu "L'Histoire", a od 2012 - członkiem Akademii Goncourtów. Prowadzi blog o książkach „La République des Livres" (Republika książek).  W 2007 r. otrzymał Prix de la Langue Française, przyznaną mu za posługiwanie się w swoich książkach językiem francuskim w sposób ukazujący jego piękno i szlachetność.

Wymienione tu funkcje już mówią o istotnej roli jaką Pierre Assouline odgrywa w świecie współczesnej literatury francuskiej, ale trzeba dodać, że jest on niezwykle aktywnym krytykiem i uczestnikiem debat dotyczących życia literackiego we Francji - można go określić jako prawdziwą "literacką osobistość ".