Nagroda im. Zajdla dla Krzysztofa Piskorskiego!

08.09.2014

Wszystko stało się jasne. Polscy miłośnicy fantastyki wybrali swoją ulubioną powieść mijającego roku. Został nią Cienioryt, niezwykła książka Krzysztofa Piskorskiego.
 
 
Głównym bohaterem Cieniorytu jest Arahon Caranza Martenez Y’Grenata Y’Barratora, doświadczony nauczyciel szermierki. Akcja książki rozgrywa się w Serivie, która przypomina siedemnastowieczne hiszpańskie miasto, a zarazem radykalnie się od niego różni.
Jacek Dukaj pisał: Cienioryt Krzysztofa Piskorskiego to literacki dwupak: porywająca przygoda w konwencji płaszcza i szpady, a zarazem światotwórstwo najwyższej klasy, dobrze przemyślane i - co rzadkie - odbijające się w samym sposobie poprowadzenia fabuły. Ten świat tak łatwo wciąga czytelnika, a światłocieniowy koncept Piskorskiego prędko wydaje się naturalny i oczywisty, być może dlatego, że został oparty na najdawniejszych intuicjach ludzkości: w cieniu kryć może się wszystko, a każdy człowiek ma swojego czarnego bliźniaka, cień jego myśli, uczynków i snów.
 
 
Historia najważniejszej polskiej nagrody dla literatury fantastycznej (źródło: zajdel.art.pl):
Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy na spotkaniu w Łodzi kluby ustaliły powołanie Nagrody Fandomu o nazwie Sfinks. Na początku 1985 roku w Świnoujściu ustalono, by nagrodę przyznawać na każdym Polconie (czyli Ogólnopolskim Konwencie Miłośników Fantastyki) w wyniku głosowania Klubów. Na pierwszym Polconie w Błażejewku (październik 1985) po raz pierwszy przyznano nagrodę Sfinks – za najlepszy polski utwór wydany w roku 1984. Otrzymała ją powieść Janusza A. Zajdla Paradyzja. Ponieważ laureat zmarł 19 lipca 1985 roku, nagrodę odebrała pani Jadwiga Zajdel w 1986 roku na Polconie w Katowicach.
 
W wyniku obrad Komitetu Organizacyjnego Polconu zmieniono nazwę Nagrody Fandomu Sfinks na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jednocześnie patronat nad nagrodą objęła pani Jadwiga Zajdel.
Od roku 1990 Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest drogą głosowania wszystkich uczestników Polconu w danym roku, zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie. W 1991 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę w postaci statuetki (autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP) i dyplomu. Od roku 1992 Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.